Przydatne wskazówki jak prać i przechowywać pościel

Przydatne wskazówki jak prać i przechowywać pościel

  • 18 maja 2020
  • 949

Świeża, czysta i pachnąca pościel pozwala nam w pełni się zrelaksować i dobrze wyspać. Jak powinno wyglądać prawidłowe pranie pościeli, aby cieszyć się jej dobrym stanem jak najdłużej i jak przechowywać pościel – oto przydatne wskazówki.

Czyszczenie pościeli

Zastanawiając się, jak prać pościel, aby zachowała długo świeżość, biel lub kolory, przede wszystkim sprawdźmy, z jakiego materiału została ona uszyta i jakie są wskazówki jej pielęgnacji podawane na metkach przez producentów. Większość pościeli obecnie dostępnych na rynku można wyprać bez obaw w warunkach domowych, w przedziale od 40 do 60 stopni w pralce, jednak za każdym razem zabierając się do czyszczenia pościeli, zwróćmy uwagę na tkaninę, z jakiej jest wykonana. Pościele wykonane z popularnych materiałów, jak satyna bawełniana, flanela czy kora, najczęściej bez większego problemu zniosą czyszczenie w temperaturze 40-60 stopni, jednak upewnienie się, jakie są zalecenia producentów w poszczególnych przypadkach, uchroni nas przed niemiłymi niespodziankami. Szczególną uwagę z pewnością należy poświęcić pościeli z jedwabiu. To wyjątkowo delikatny materiał, który wymaga również uważnego czyszczenia. Najlepiej znosi pranie w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni, a dodatkowo dla ochrony delikatnych włókien jedwabnych, należy prać go w specjalnych, ochronnych woreczkach i nie wirować.

Pamiętajmy też, że kupując nową pościel, powinniśmy ją uprać przed pierwszym użytkowaniem. Nabiera ona dzięki temu optymalnej miękkości, usuwamy wszelkie pozostałości po procesie jej produkcji, a także pozbywamy się specyficznego zapachu nowości, który dla niektórych osób może być drażniący. Szczególną uwagę poświęćmy również praniu pościeli dla dzieci. Ich delikatna skóra może źle znosić powszechnie stosowane detergenty, dlatego wybierajmy środki czystości przeznaczone specjalnie dla dzieci, które uchronią je przed podrażnieniami czy alergiami.

Jak odpowiednio przechowywać pościel?

Aby zachować na dłużej zapach świeżości po praniu pościeli, przechowujmy ją na osobnych półkach, w zamykanych szafach lub szufladach. Dzięki temu nie będzie ona narażona na pokrycie kurzem, w którym mogą rozwijać się bakterie szkodliwe dla naszego zdrowia. Przechowywanie pościeli złożonej starannie i równo po wysuszeniu zaoszczędzi nam konieczności jej prasowania, co dla wielu osób stanowi mało przyjemny obowiązek. Dobrym pomysłem na zachowanie przyjemnego świeżego zapachu pościeli, jest włożenie do szafy mydeł o ulubionych zapachach czy saszetek z suszoną lawendą. Kojarzona niegdyś ze staroświeckimi zwyczajami naszych babć, lawenda w ostatnich latach powraca do łask, ze względu na swoje właściwości aromaterapeutyczne. Jej zapach wpływa na nas uspokajająco i sprzyja szybkiemu zasypianiu.

Skorzystaj z profesjonalnych zakładów czyszczących pościel

Jeśli nie mają Państwo czasu na pranie pościeli w domu lub doceniacie starannie wyprasowaną pościel, zapraszamy do skorzystania z usług naszej profesjonalnej Neopralni mieszczącej się w Warszawie, na Ursynowie. Nasze doświadczenie i wysokiej klasy sprzęt piorący pozwolą Państwu cieszyć się niezwykłą świeżością oddanej do nas pościeli.