Plamy z tłuszczu i oleju – jak się ich pozbyć?

Plamy z tłuszczu i oleju – jak się ich pozbyć?

  • 6 listopada 2019
  • 3060

Usuwanie plam z tłuszczu i oleju nie należy do prostych. Często mimo wielu prań pozostają na naszych ulubionych ubraniach, nie dając się okiełznać. Są jednak sposoby na ich uratowanie, które musisz wypróbować.

Domowe sposoby na odzież praną w pralce

Stosowane metody domowy dopasowuje się do rodzaju materiału. Większość z nich bez przeszkód można prać w pralce, a do takich najłatwiej zastosować płyn do naczyń i ocet. Najprościej nanieść płyn do naczyń na całą powierzchnię plamy i wcierać go delikatnie za pomocą rąk lub szczoteczki przez około dwie minuty, aby się wżarł w tkaninę. Następnie wystarczy delikatnie z użyciem gąbki i octu usunąć płyn, a potem wyprać ubranie w pralce. Jeżeli nie poskutkuje, spróbuj przeprowadzić ten zabieg jeszcze raz.

Inne skuteczne metody usuwania plam z oleju i tłuszczu

  • szare mydło i terpentyna – wystarczy nanieść szare mydło na plamę i zostawić na około 3-4 godziny. Następnie należy namoczyć ubranie w roztworze gorącej wody i terpentyny w stężeniu 1 łyżeczka na 1 litr gorącej wody. Po 30 minutach upierz ciuch jak zwykle.
  • mąka ziemniaczana, soda oczyszczona – pomogą w usunięciu świeżych plam z oleju z tkanin, których nie można wyprać (dywany, jedwab, wiskoza, czy wełna). Wystarczy odrobina mąki lub sody, spirytus, papierowy ręcznik i szczotka ze sztywnym włosiem, na przykład szczoteczka do zębów. Zbierz ręcznikiem nadmiar tłuszczu i posyp sodą lub mąką. Gdy wchłoną już tłuszcz, zdrap powstałą skorupę szczoteczką, a następnie wywab pozostałości wacikiem namoczonym w spirytusie.
  • gliceryna i benzyna – przydadzą się przy trudniejszych zadaniach, takich jak na przykład plama z oleju silnikowego. Glicerynę należy nanieść na plamę i odczekać 5 minut. Następnie namocz ciuch w gorącej wodzie i namydl szarym mydłem. Nasyp w miejscu plamy mąkę ziemniaczaną i odczekaj chwilę, a potem usuń za pomocą twardej szczoteczki. Pozostałości usuń za pomocą wacika z benzyną ekstrakcyjną. Pamiętaj jednak, że ma ona silne działanie i może zniszczyć wiele rodzajów tkanin, dlatego bądź ostrożny.

Parownica na usuwanie plam

Nowoczesnym sposobem na usuwanie plamy z tłuszczu i oleju jest zakup parownicy. Jest to jednak często drogi i zbędny wydatek, bo ile ciuchów w ciągu dnia niechcący można zaplamić tłuszczem. Jeżeli jednak lubisz technologiczne rozwiązania, a sama parownica przyda Ci się na przyszłość, to zawsze możesz skorzystać z takiej opcji usuwania plamy z oleju na ubraniach.

Chemiczne detergenty

Usuwanie plam z oleju i tłuszczu wymaga czasem użycia cięższych dział, w tym detergentów ze sklepu chemicznego. To jednak ryzykowana opcja. Plama może zniknie, a może nie, a w wielu przypadkach doprowadza do zniszczenia tkaniny. Lepiej nie ryzykować.

Pralnie chemiczne

Jeżeli twoje ubranie jest sporo warte albo po prostu bardzo je lubisz, skorzystaj z profesjonalnej usługi. Dotyczy to szczególnie takich plam, na które nie zadziałają domowe sposoby. Plamy z oleju napędowego są szczególnie uciążliwe. Nasza pralnia wodna i chemiczna w Warszawie posiada specjalistyczne narzędzia i wiedzę, która sprawi, że plamy znikną, a twoja odzież będzie jak nowa.