Plamy z olejku do opalania na ubraniach – jak je usunąć?

Plamy z olejku do opalania na ubraniach – jak je usunąć?

  • 13 lipca 2022
  • 3797

Nastał sezon wakacyjny! Jako, że w Polsce mamy mało słonecznych dni, chcemy je w pełni wykorzystać. Wiele osób pracuje nad opalenizną, a co za tym idzie, korzysta z przyspieszaczy, czy olejków do opalania. Co w przypadku gdy takim produktem zabrudzimy na nasze ubrania? Poniżej przedstawimy kilka sposobów jak usunąć plamy z olejków do opalania.

Domowe sposoby na usunięcie plam z olejków do opalania – produkty, które masz w domu.

W każdej kuchni znajdziemy kilka produktów, które mogą poradzić sobie z plamami po olejku. Jednym z takich produktów jest sól. Wystarczy wysypać sól na plamę, potrzeć, poczekać kilka minut i wyprać ubranie.

Najczęstszym wybieranym sposobem jest usunięcie plamy z olejku za pomocą płynu do mycia naczyń. Na wilgotną gąbkę aplikujemy kilka kropel płynu do mycia naczyń i pocieramy nią zanieczyszczenie, a następnie pierzemy ubrudzone ubranie.

Innym pomocnym produktem jest soda oczyszczona. Jeśli plama po olejku jest na jasnej tkaninie wystarczy natrzeć miejsce mieszanką sody oczyszczonej z wodą i pozostawić na kilka minut. Do kolorowych tkanin polecamy wybrać sodę oczyszczoną wymieszaną z płynem do mycia naczyń. Taki roztwór pozostawiamy na zabrudzeniu kilka minut po czym ubranie pierzemy.

Na świeże plamy z olejku do opalania możemy użyć mąki ziemniaczanej. Ubrudzone miejsce nacieramy mąką i zostawiamy na jakiś czas. Potem wystarczy usunąć mąkę ziemniaczaną szczotką lub suchą ściereczką z tkaniny.

Usunięcie plam z olejku do opalania – inne rozwiązania.

Oprócz produktów, które możemy znaleźć w kuchni, na plamy po olejkach mogą zadziałać też inne substancje.

Jedną z bardziej skutecznych metod jest użycie alkoholu. Należy zmoczyć zabrudzoną część ubrania, wetrzeć w nią alkohol, odczekać kilka minut i wyprać tkaninę. Najlepiej sprawdzi się spirytus salicylowy lub inny spirytus, który ma neutralny kolor.

Rzadziej wybieranym, aczkolwiek skutecznym sposobem jest usunięcie zanieczyszczenia benzyną. Pod część zaplamionej tkaniny należy podłożyć ligninę lub ręcznik papierowy, aby nie brudzić innej części ubrania. Plamę potrzeć gazą lub wacikiem nasączonym benzyną. Ubranie wypłukać w ciepłej wodzi i wyprać.

Skuteczność powyższych sposobów zależy od wielu czynników. Od rodzaju tkaniny, wielkości plamy po olejku lub od tego jak długo dane zanieczyszczenie znajduje się na materiale. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do metody usunięcia plamy lub ubrudzona rzecz stanowi dla nas dużą wartość, najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie odzieży do pralni chemicznej. W NeoPralnia profesjonaliści najskuteczniej pozbędą się plam z olejku do opalania.