Jak usunąć plamy z rdzy

Jak usunąć plamy z rdzy

  • 22 lipca 2019
  • 3363

Prace porządkowe w garażu, w ogrodzie czy na strychu łączą się z ryzykiem powstawania plam na odzieży. Trudne do usunięcia ślady mogą pochodzić zarówno od smarów i olejów, jak również od starych sprzętów. Gruntowne porządki to często usuwanie starych narzędzi, urządzeń i elementów wykonanych z metalu, które dawno utraciły swój blask. Brud na ubraniu pochodzić może od utlenionej materii. Chcąc uratować koszulkę, bluzę czy spodnie, warto od razu znaleźć odpowiedź na pytanie, jak usunąć plamy z rdzy.

Ratunek na świeżą rdzę

Najlepszym sposobem całkowitego usunięcia jest jak najszybsza reakcja. Niemal w chwili pojawienia się rdzawego śladu, warto na świeżą plamę wycisnąć sok z cytryny (ewentualnie szybko sporządzić mocny roztwór z kwasku cytrynowego). Alternatywą jest potraktowanie plamy roztworem złożonym z octu i soli kuchennej. W przypadku większych plam i wytrzymałych materiałów, jak choćby denim, świeże zabrudzenie można potraktować roztworem złożonym z soku cytrynowego (albo kwasku) oraz gorącej wody (łyżka kwasku na szklankę). Kolejny krok to upranie w możliwie najwyższej temperaturze (trzeba stosować się do oznaczeń na odzieży).

Na zeschniętą rdzawą plamę

Tak jak i w przypadku świeżej rdzy, także stare ślady można usunąć za pomocą kwasu cytrynowego. Tutaj należy najpierw skropić plamę roztworem soku czy kwasku, by od razu plamę poddać działaniu wysokiej temperatury i wilgoci, umieszczając ją choćby nad garnkiem bądź czajnikiem z parującą wodą. Tak jak i w przypadku świeżych plam, sposób ten rekomendowany jest wyłącznie do wytrzymałych materiałów. Po kąpieli parowej odzież należy namoczyć w zimnej wodzie i następnie uprać.

Alternatywne sposobem na mocne materiały jest zastosowanie środków spożywczych. Wsparcie w walce z rdzawą plamą można znaleźć w lodówce – warto spróbować namoczyć zabrudzenie kefirem lub zsiadłym mlekiem. Także soda zawarta w proszku do pieczenie może być pomocna – roztwór wodny lub octowy zda egzamin nie gorzej niż ten z soli kuchennej.

Na delikatne tkaniny

Delikatne materiały, jak atłas, jedwab czy wełna, należy zalać octem, posypując popiołem z cygara, by po czterech kwadransach całość potraktować wodnym roztworem spirytusowym. Kolejny krok to spłukanie wodą. Można też namoczyć plamę w roztworze kwasu mlekowego z dodatkiem wody i następnie całość potraktować gorącym żelazkiem. Następne kroki to namoczenie i prasowanie dotąd, aż plama przestanie być widziana.

Pomoc specjalistów

W przypadku ubrań w mocnych kolorach oraz o wartości sentymentalnej najlepiej zdecydować się na wizytę w pralni chemicznej. Tutaj także warto wybrać się, jeśli rdzawe plamy powstaną na stylonie bądź nylonie, materiałach, które poddawane zbyt silnemu działaniu organicznych substancji chemicznych mogą trwale ulec uszkodzeniu.