- 13 stycznia 2023
- 460
Zapewnia prawidłową termoregulację i cyrkulację powietrza, dzięki czemu np. nie odczuwamy tak silnie upałów, a także skutecznie odprowadza nadmiar wilgoci, gdy uprawiamy sport – nasza odzież ma wiele wyjątkowych właściwości. Dlatego należy o nią dbać nie tylko w sezonie, kiedy wkładamy ją niemalże każdego dnia, lecz także po jego zakończeniu.
Gdy zbliża się zima sięgamy po cieplejsze ubrania, a jednocześnie chowamy do szafy letnie sukienki i koszulki. Jak przygotować odzież do noszenia i przechowywania? Czy pranie chemiczne to dobry sposób na odświeżenie i wyczyszczenie zarówno ubrań technicznych, jak i tych naprawdę delikatnych?
Cały proces reorganizacji szafy najprościej jest zacząć od chyba jednej z najbardziej monotonnych i czasochłonnych czynności, a mianowicie segregacji. Przed zakończeniem sezonu letniego wszystkie ubrania: bluzki, sukienki, spodenki, koszule, bermudy, kamizelki, narzutki oraz masę innych rzeczy trzeba wyjąć z szafy, przejrzeć, przeprowadzić selekcję i podzielić ubrania na dwie kategorie – te, które do czegoś się jeszcze nadają i te, które czasy świetności mają już ewidentnie za sobą. Pierwsze powinny teraz trafić do ekologicznej pralni chemicznej, zaś drugie do specjalnych koszy na odzież używaną lub odpowiednich pojemników na śmieci.
Jeżeli mamy pewność, że w naszej letniej garderobie wszystko jest nowe i wciąż dostatecznie nas cieszy, etap selekcji możemy odpuścić, od razu przechodząc do kolejnego kroku. Wizyta w pralni chemicznej to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań. Wielu z nas nie zastanawia się, jak prać ubrania letnie i wrzuca je po prostu bezmyślnie do pralki, ustawiając program „syntetyki” lub „delikatne”. Jednak to specjalistyczne procesy czyszczenia łączą w sobie najważniejsze funkcje:
Pranie ubrań letnich w zwykłej, domowej pralce automatycznej wiąże się z ryzykiem naruszenia i uszkodzenia delikatnych materiałów oraz ich odbarwienia. Jeżeli źle dobierzemy program lub przypadkiem wrzucimy do bębna odzież farbującą o intensywnej barwie, możemy po zakończeniu procesu czyszczenia wyjąć z niego rzeczy skurczone lub rozciągnięte, poplamione i zniszczone. O ile w przypadku zwykłego t-shirtu za kilkanaście złotych można by jeszcze rzecz odżałować, o tyle zaplamienie kaszmirowej narzutki czy nowej, lyocellowej bluzki byłoby już po prostu tragedią. Stąd właśnie argument, aby skorzystać z ekologicznego prania chemicznego – wykonywanego w kontrolowanych warunkach przez specjalistów.
Wstępna selekcja pomaga właściwie dobrać program prania do określonej grupy materiałów oraz ich kolorystyki. Jednak korzystając z usług pralni chemicznej również ten etap można wymazać z listy obowiązkowych czynności w ramach reorganizacji szafy, ponieważ po oddaniu rzeczy i tak doświadczony personel wykona ją ponownie. Wyobraźmy sobie, że zamiast zakopywania się po uszy w rzeczach, segregując je w pocie czoła po to tylko, aby chwilę później zasypać nimi wnętrze domowej pralni czy łazienki, możemy zapakować je do worka i przewieźć do pralni. Tam wszystkie etapy przygotowania do prania zostaną przeprowadzone za nas, a my jedynie w określonym terminie stawimy się po odbiór wypranych, wysuszonych, wyprasowanych i poskładanych lub odwieszonych na wieszaki rzeczy. Szkoda by było odmówić sobie aż takiej wygody!
Sukienki i koszule z lyocellu, delikatne, jedwabne bluzeczki oraz lniane koszule w stylu etno potrzebują umiejętnej pielęgnacji. Ich niska odporność na rozciąganie w wodzie oraz silne wirowanie eliminuje możliwość szybkiego prania w domu. Innowacyjny system prania wodnego Lagoon pozwala na odświeżenie i przywrócenie idealnej czystości nawet najbardziej wrażliwym tkaninom, zachowując ich lekką formę, ciągłość oraz gładką strukturę. To nowoczesne rozwiązanie stworzone dla materiałów o niskiej, ale i wysokiej gramaturze – letnich, przejściowych oraz typowo zimowych.
Dzięki ekologicznemu praniu wodnemu letnie kreacje staną się nie tylko czyste i odpowiednio uformowane, lecz także dodatkowo chronione na długi czas leżakowania w szafie. Wystarczy już tylko rozwiesić je luźno na wieszakach, w specjalnych, elektrostatycznych pokrowcach lub ułożyć na płasko z specjalnym worku próżniowym. Nie dostaną się do nich bakterie, a materiał nie przyjmie nieprzyjemnych zapachów. Jednak pół roku to całkiem długo. Chyba, że po drodze trafi nam się tydzień w ciepłych krajach – wówczas rzeczy będą od razu gotowe do użytku.
Pozbycie się z szafy letnich rzeczy sprawia, że zyskujemy sporo miejsca na ponowne ułożenie zimowych swetrów, cieplejszych spodni czy odzieży termicznej. Znajdzie się miejsce na schowaną w pokrowcu kurtkę puchową oraz narciarską, a także kilka uwielbianych, wełnianych marynarek. Jednak co zrobić, gdy po wyjęciu z pojemnika, pudełka lub torby, ubrania nieprzyjemnie pachną, są pomięte i nieestetyczne, a na dworze już ziąb? Pierwszą odpowiedzią, jaka się nasuwa jest: następnym razem przechowywać je umiejętniej. Ale na następny raz jest już za późno. Teraz liczy się działanie!
Punkt pierwszy to oczywiście odświeżenie tej odzieży, której to wystarczy. Można wykonać je samodzielnie w domu np. z pomocą odpowiedniego programu w automatycznej suszarce bębnowej. Należy jednak pamiętać, że wiele ubrań na metce ma wyraźnie zaznaczone, aby nie korzystać z tego rodzaju urządzeń. Wówczas warto udać się do pralni. Tam nie tylko cięższe, twardsze i trudniejsze w pielęgnacji ubrania zimowe odzyskają naturalną świeżość, lecz także wyprane zostaną pozostałe części sezonowej garderoby.
Jeśli po poprzednim sezonie do szafy trafiły kurtki, spodnie oraz akcesoria bez wcześniejszego wyczyszczenia, może okazać się, że są na nich plamy, nieestetyczne zacieki, a już na pewno solidna kupka kurzu. Do ekologicznej pralni chemicznej można oddać spokojnie bieliznę termiczną oraz odzież wierzchnią, zarówno codzienną, jak i tę do uprawiania sportów. Odpowiednio dobrane, łagodne detergenty wykorzystane w ekologicznych procesach czyszczenia wypiorą je, odświeżą i zabezpieczą przed szybszym odkładaniem się brudu. Co więcej, elementy garderoby zewnętrznej (np. softshelle, odzież membranowa) zostaną poddane dodatkowej impregnacji. W ten sposób zyskujemy podwójnie: czyste, świeże ubrania prosto do założenia oraz czas, bardzo dużo czasu na to, na co akurat mamy ochotę.