Jak usunąć plamy z krwi – najlepsze domowe sposoby

Jak usunąć plamy z krwi – najlepsze domowe sposoby

  • 12 lutego 2020
  • 1200

Niezależnie od tego, czy plamy krwi pochodzą od zacięcia się nożem, czy dziecko przewróciło się na placu zabaw, lub krwawiło z nosa, plamy krwi się zdarzają. Nie muszą one jednak oznaczać straty ulubionego ubrania lub pościeli, ponieważ przy odpowiednim przygotowaniu i technikach usuwanie plam z krwi może być stosunkowo prostym i łatwym procesem.

Uwagi przed usuwaniem plam

Nie pozwólmy jednak aby plamy pozostały długo na ubraniach czy dywanie, ponieważ im dłużej krew zasycha, tym trudniej jest je usunąć. Wynika to z hemoglobiny zawartej w krwi, która krzepnie pod wpływem powietrza. Chociaż jest to niezwykle przydatne, jeśli chodzi o leczenie ciała, oznacza to również, że krew szybko utrwali się w tkaninie!

Unikajmy także używania gorącej wody do plam krwi, ciepło w rzeczywistości utrwala plamę w materiale, więc zamiast tego użyjmy zimnej wody.

Jak usunąć plamy z krwi?

1. Dokładnie zwilżmy świeżą plamę krwi zimną wodą. Dzięki temu plama nie wyschnie i będzie łatwiejsza do usunięcia. Większe plamy powinny zostać namoczone w misce lub zlewie, można trzymać pod bieżącą zimną wodą z kranu. Podczas gdy mniejsze mogą po prostu być zwilżone mokrą szmatką.

2. Nanieśmy mydło na plamę lub płyn do mycia naczyń. Następnie należy spłukać go zimną wodą i w razie potrzeby ponownie powtórzyć proces. Przeważnie natychmiast widzimy różnicę, szczególnie jeśli plama jest świeża.

3. Gdy plama wyblaknie, odzież można uprać standardowo w pralce. Przed praniem można jeszcze dodać produkt do usuwania plam, jednak pamiętajmy, aby przeczytać wskazówki na etykiecie czy ich nie zniszczymy np. wybielaczem tkaniny.

4. Pamiętajmy, aby unikać podgrzewania plamy krwi – niezależnie od tego, czy jest to gorąca woda, czy ciepło z suszarki bębnowej lub żelazka. Ponieważ plamy krwi są oparte na białkach, ciepło utrwali plamę, uniemożliwiając jej usunięcie.

Stare plamy z krwi – jak usunąć?

Jeśli na powierzchni materiału znajduje się zakrzepła krew, spróbujmy ją usunąć, najpierw zeskrobując tępym nożem lub łyżką. Następnie opłuczmy tył plamy zimną wodą i dalej postępujemy, tak samo, jak z plamami świeżymi.

Domowe sposoby na usunięcie plam z krwi

Na plamy z krwi na dywanie lub na kanapie, warto zastosować sodę oczyszczoną. Jedną część sody kuchennej należy wymieszać z dwiema częściami zimnej wody w misce i przetrzeć plamę szmatką. Pozostawmy na trzydzieści do czterdziestu minut, a następnie zetrzyjmy wszystkie pozostałości.

Cytryna – aby rozjaśnić zaschniętą krew, wystarczy natrzeć plamę połową cytryny i posypać solą kuchenną. Pozostawmy na dziesięć minut, a następnie przetrzyjmy wilgotną szmatką, aby wyciągnąć resztki z procesu usuwania plam z zaschniętej krwi.

Lakier do włosów – jeśli wszystko inne zawiedzie, spróbujmy lakieru do włosów. Spryskajmy bezpośrednio plamę i pozostawmy go na około minutę, następnie wycieramy pozostałość wilgotną szmatką. Alkohol zawarty w lakierze pomaga rozpuścić krew.

Należy pamiętać, że przedstawione wskazówki „jak usunąć plamy z krwi”, mają na celu usunięcie plamy krwi na popularnych tkaninach, takich jak bawełna i poliester. W przypadku innych, delikatniejszych tkanin, np. na jedwabiu, zapoznajmy się z etykietą na wewnętrznej stronie ubrania, ponieważ może być konieczne specjalistyczne czyszczenie w profesjonalnej pralni. Zawsze najpierw przetestujmy usuwanie plam na małym, niepozornym obszarze tkaniny.