- 12 lutego 2020
- 1329
Niezależnie od tego, czy plamy krwi pochodzą od zacięcia się nożem, czy dziecko przewróciło się na placu zabaw, lub krwawiło z nosa, plamy krwi się zdarzają. Nie muszą one jednak oznaczać straty ulubionego ubrania lub pościeli, ponieważ przy odpowiednim przygotowaniu i technikach usuwanie plam z krwi może być stosunkowo prostym i łatwym procesem.
Nie pozwólmy jednak aby plamy pozostały długo na ubraniach czy dywanie, ponieważ im dłużej krew zasycha, tym trudniej jest je usunąć. Wynika to z hemoglobiny zawartej w krwi, która krzepnie pod wpływem powietrza. Chociaż jest to niezwykle przydatne, jeśli chodzi o leczenie ciała, oznacza to również, że krew szybko utrwali się w tkaninie!
Unikajmy także używania gorącej wody do plam krwi, ciepło w rzeczywistości utrwala plamę w materiale, więc zamiast tego użyjmy zimnej wody.
1. Dokładnie zwilżmy świeżą plamę krwi zimną wodą. Dzięki temu plama nie wyschnie i będzie łatwiejsza do usunięcia. Większe plamy powinny zostać namoczone w misce lub zlewie, można trzymać pod bieżącą zimną wodą z kranu. Podczas gdy mniejsze mogą po prostu być zwilżone mokrą szmatką.
2. Nanieśmy mydło na plamę lub płyn do mycia naczyń. Następnie należy spłukać go zimną wodą i w razie potrzeby ponownie powtórzyć proces. Przeważnie natychmiast widzimy różnicę, szczególnie jeśli plama jest świeża.
3. Gdy plama wyblaknie, odzież można uprać standardowo w pralce. Przed praniem można jeszcze dodać produkt do usuwania plam, jednak pamiętajmy, aby przeczytać wskazówki na etykiecie czy ich nie zniszczymy np. wybielaczem tkaniny.
4. Pamiętajmy, aby unikać podgrzewania plamy krwi – niezależnie od tego, czy jest to gorąca woda, czy ciepło z suszarki bębnowej lub żelazka. Ponieważ plamy krwi są oparte na białkach, ciepło utrwali plamę, uniemożliwiając jej usunięcie.
Jeśli na powierzchni materiału znajduje się zakrzepła krew, spróbujmy ją usunąć, najpierw zeskrobując tępym nożem lub łyżką. Następnie opłuczmy tył plamy zimną wodą i dalej postępujemy, tak samo, jak z plamami świeżymi.
Na plamy z krwi na dywanie lub na kanapie, warto zastosować sodę oczyszczoną. Jedną część sody kuchennej należy wymieszać z dwiema częściami zimnej wody w misce i przetrzeć plamę szmatką. Pozostawmy na trzydzieści do czterdziestu minut, a następnie zetrzyjmy wszystkie pozostałości.
Cytryna – aby rozjaśnić zaschniętą krew, wystarczy natrzeć plamę połową cytryny i posypać solą kuchenną. Pozostawmy na dziesięć minut, a następnie przetrzyjmy wilgotną szmatką, aby wyciągnąć resztki z procesu usuwania plam z zaschniętej krwi.
Lakier do włosów – jeśli wszystko inne zawiedzie, spróbujmy lakieru do włosów. Spryskajmy bezpośrednio plamę i pozostawmy go na około minutę, następnie wycieramy pozostałość wilgotną szmatką. Alkohol zawarty w lakierze pomaga rozpuścić krew.
Należy pamiętać, że przedstawione wskazówki „jak usunąć plamy z krwi”, mają na celu usunięcie plamy krwi na popularnych tkaninach, takich jak bawełna i poliester. W przypadku innych, delikatniejszych tkanin, np. na jedwabiu, zapoznajmy się z etykietą na wewnętrznej stronie ubrania, ponieważ może być konieczne specjalistyczne czyszczenie w profesjonalnej pralni. Zawsze najpierw przetestujmy usuwanie plam na małym, niepozornym obszarze tkaniny.