Jak prać kołdry i poduszki?

Jak prać kołdry i poduszki?

  • 9 lutego 2021
  • 1129

Dobrej jakości kołdry i poduszki wymagają odpowiedniej dbałości. Umiejętne czyszczenie, regularne wietrzenie oraz dbanie o odpowiednią eksploatację jest kluczowe, jeśli chcemy przez dłuższy czas cieszyć się tymi przedmiotami. Poniżej kilka słów o tym, jakie nawyki wdrożyć, aby nasze kołdry i poduszki pozostawały w dobrej kondycji nawet przez lata.

Przed praniem, czyli codzienne wytrzepywanie poduszek i kołder

Podczas codziennego sprzątania należy zadbać o to, aby poduszki i kołdry odzyskiwały swój kształt. Po nocy należy nimi delikatnie wstrząsnąć. Nie należy przechowywać ich w zbyt ciasnych schowkach czy szufladach. Podczas leżakowania, powinny mieć tyle miejsca, ile trzeba, aby leżeć swobodnie. Nie sprzyja temu trzymanie kołdry na łóżku i przykrywanie jej grubym kocem na cały dzień. Kołdra wówczas spłaszcza się i ulega zawilgoceniu.

Uwaga na nadmierne trzepanie poduszek

Wiele osób ma tendencje do energicznego trzepania poduszek, uważając, że w ten sposób pozbywają się nagromadzonego w środku kurzu. Jest to dobra myśl, jednak wytrzepując poduszki, należy zachować umiar, aby nie uszkodzić wsadu. Przed roztoczami zdecydowanie lepiej radzą sobie specjalne pokrowce antyroztoczowe, które są nieprzepuszczalne dla mikrobów.

Czy można odkurzać poduszki odkurzaczem?

Podczas codziennego sprzątania nie należy też odkurzać poduszek i kołder odkurzaczami. Ani małymi i ręcznymi, ani tym bardziej tradycyjnymi odkurzaczami przeznaczonymi do dywanów i podłóg.

Pranie kołdry i poduszek w pralce

Mimo że istnieją osoby, które uprawiają ręczne pranie kołdry lub poduszki, to jednak trzeba przyznać, że to karkołomne wyzwanie. Nowoczesne kołdry i poduszki nadają się jak najbardziej do włożenia ich do pralki bębnowej oraz do automatycznej suszarki. Do bębna należy dorzucić kilka piłeczek tenisowych, które będą poruszały wsad kołdry, zapobiegając jego nadmiernemu spłaszczeniu podczas wirowania. Jest to szczególnie istotne, gdy robimy pranie kołdry puchowej. Pranie poduszek powinno przebiegać w podobny sposób. Warto prać poduszki pojedynczo, aby miały jak najwięcej wolnego miejsca w pralce.

Czy pranie niszczy kołdry i poduszki?

Mimo obiegowych opinii o tym, że pranie może zniszczyć kołdry wyprodukowane z naturalnych materiałów (np. z pierza, jedwabiu), to jednak warto zaznaczyć, że nie ma nic lepszego niż pozbywanie się bakterii i grzybów siedlących się w naszym łóżku. Dlatego pranie poduszek i kołdry powinno odbywać się regularnie co najmniej dwa razy w roku. Jeśli zrobimy to umiejętnie, pranie przyniesie same korzyści. Nie tylko usunie zanieczyszczenia, wniesie do pomieszczenia powiew świeżości, ale też pozwoli przedłużyć żywotność naszych kołder i poduszek. Na przykład, pranie pierza umieszczonego w poduszkach i w kołdrach pozwoli na rozłożenie go równomiernie w poszyciu po tym, jak zdążyło się zbić w jednym miejscu przez miesiące użytkowania. Tak zbite pierze nie zawsze da się ładnie rozprowadzić ręcznie. Pranie kołdry lub poduszki jedwabnej pozwoli odświeżyć wsad, przyczyniając się tym samym do przedłużenia jego kondycji. Warto jednak robić to w niskich temperaturach.

Pranie kołder i poduszek w specjalistycznej pralni

Jeśli chcemy być pewni, że pranie poduszek i kołder odbędzie się w bezpiecznych warunkach lub jeśli nasza puchowa kołdra nie mieści się do naszej domowej pralki, wówczas warto zanieść kołdrę do specjalistycznej pralni. Neopralnia oferuje pranie poduszek i kołder w Warszawie, na Ursynowie – z nami bez problemu znajdziesz wolny termin za całkiem niską cenę.