Jak działa pralnia chemiczna?

Jak działa pralnia chemiczna?

  • 4 sierpnia 2020
  • 1009

Dzięki nowoczesnej technologii, czynność prania wydaje nam się obecnie banalna. Wystarczy załadować pralkę i ustawić odpowiedni program. Co jednak, jeśli jesteśmy w posiadaniu rzeczy wykonanych z materiałów, których producenci stanowczo zakazują prania ich w pralce i w wodzie lub chcemy wyprać np. dywan wełniany? Z pomocą przychodzą nam profesjonalne pralnie, w których wykonuje się czyszczenie chemiczne odzieży, co oznacza czyszczenie przy pomocy innego rozpuszczalnika niż woda. Jak działa pralnia chemiczna i na co zwrócić uwagę wybierając ją na nasze potrzeby?

Jak wykonywane jest pranie chemiczne?

Pranie chemiczne odzieży wykonywane jest dzięki substancji, która używana jest od połowy lat 30. XX wieku. Tetrachloroetylen to świetny rozpuszczalnik, który ma właściwości czyszczące i usuwające trwalsze plamy. Odznacza się on również niepalnością, jest delikatny dla większości tkanin i stabilny. Dzięki temu można używać go do prania takiej odzieży, jak płaszcze wełniane, garnitury i marynarki wizytowe, swetry wełniane, bluzki jedwabne, dywany i wiele innych.

Maszyny używane w pralniach chemicznych przypominają do złudzenia wielkie pralki i jednocześnie suszarki do ubrań. Odzież lub inne prane akcesoria umieszcza się w nim w komorze prania – ruchomym, perforowanym bębnie obracającym się wewnątrz obudowy. W standardowych modelach maszyn czyszczących może zmieścić się od 10 do 40 kg odzieży, a czas jej prania uzależniony jest od stopnia zabrudzenia. W praniu chemicznych maksymalna temperatura wewnątrz bębna wynosi 30°, bowiem wyższa mogłaby uszkodzić delikatne tkaniny. Następnie komorę prania napełnia się rozpuszczalnikiem. W trakcie prania trafia on do komory filtracyjnej i z powrotem do bębna. Po praniu następuje płukanie, również bez użycia wody, a na koniec – suszenie, poprzez obracanie odzieży w strumieniu ciepłego powietrza krążącego wewnątrz urządzenia. Odzież lub inne akcesoria są także prasowane maszynami parowymi umożliwiającymi dokładne wykonanie tej czynności w wysokiej temperaturze, a w przypadku obrusów lub pościeli – maglowane.

Na co zwrócić uwagę wybierając pralnię chemiczną?

Decydując się na oddanie odzieży bądź innych akcesoriów wymagających prania do pralni chemicznej, skonsultujmy się z jej pracownikami. To oni bowiem najlepiej będą wiedzieli, czy plamy, które pojawiły się na ubraniach faktycznie zostaną usunięte w trakcie czyszczenia i podpowiedzą nam, czy guziki lub inne naszyte detale nie ulegną zniszczeniu w trakcie prania.

Ekologiczna pralnia chemiczna NeoPralnia mieszcząca się w Warszawie na Ursynowie to bogata oferta czyszczenia chemicznego i wodnego odzieży, pościeli, prania dywanów, poduszek, śpiworów, kołder, firan i zasłon. Zapraszamy do sprawdzenia naszych usług!