Zasady pielęgnacji wełny merino (z merynosów)

Zasady pielęgnacji wełny merino (z merynosów)

  • 15 lipca 2020
  • 1356

Wełna z merynosa jest niezwykle cenionym materiałem używanym do szycia bielizny termoaktywnej, pościeli, skarpetek, czapek czy innych akcesoriów. Są one miłe w dotyku i trwałe, pod warunkiem właściwego prania i pielęgnacji wełny merino. W czym prać wełnę merino i jak zadbać o ubrania oraz dodatki z niej wykonane?

Jak często należy prać wełnę merino?

Pranie wełny merino nie musi być wykonywane tak często, jak w przypadku innych tkanin typu bawełna. Ma ona bowiem naturalne właściwości antybakteryjne. Samoczynnie się oczyszcza i nie chłonie niemiłych zapachów. Wełna merino może więc na długo zachować świeżość, jeśli będziemy ją po prostu wietrzyć.

Wełna merino – jak prać?

Jeśli jednak już zastanawiacie się Państwo jak prać wełnę merino, zwróćcie uwagę przede wszystkim na zalecenia producenta w tej kwestii. Warto zachować metki kupionych produktów wykonanych z wełny merino, na których mamy dokładnie oznaczone jak należy je pielęgnować. W przypadku najbardziej znanych firm produkujących ubrania sportowe outdoorowe z wełny merino, jak Icebreaker i Smartwool, mogą być one prane w pralkach automatycznych. Pamiętajmy jednak, że ubrania wirujące w bębnie pralki mogą być narażone na mechaniczne przeciążenia, które spowodują ich zniszczenie. Jeżeli mamy więc na to czas i możliwości, ubrania z wełny merino warto wrzucić do prania ręcznego, które jest delikatniejsze i w mniejszym stopniu powoduje mechacenie się tkaniny.

W przypadku podjęcia decyzji o wypraniu ubrań z wełny merynosów w pralce, przestrzegajmy kilku istotnych zaleceń. Ubrania powinny być wywrócone na lewą stronę, dzięki czemu ich powierzchnia nie będzie ocierać się o inne materiały czy bęben i mechacić. Tarcie zmniejszymy również, jeśli będziemy prać ubrania w napełnionej pralce. Odpowiednim programem będzie ten do prania wełny bądź ręcznego. Termostat pralki należy ustawić na 30 stopni i całkowicie zrezygnować lub zmniejszyć siłę wirowania. Warto również zastosować specjalne środki do prania wełny merino: płyn lub mydło.

Kiedy pranie się skończy, ubrania i inne akcesoria powinny być szybko wyjęte z pralki, aby nie odkształciły się pod wpływem wilgoci. Suszymy je, podobnie jak ubrania z innej wełny, na płasko lub przewieszając na pół przez sznurek i nie używając klamerek do ich przytrzymywania. Jeżeli wyjęte z pralki ubrania są zbyt wilgotne, aby je rozłożyć lub rozwiesić, można je także odsączyć z nadmiaru wody, używając do tego celu ręczników.

Gdzie prać wełnę merino?

Jeżeli jednak obawiamy się samodzielnego prania ubrań z wełny merino bądź nie mamy możliwości, aby wykonać odpowiednie czyszczenie takich akcesoriów, jak pościel z wełny merynosa, warto zdecydować się na oddanie ich do specjalistycznej pralni, która zadba o nie we właściwy sposób. Nasza NeoPralnia Warszawa (Ursynów) – mieszcząca się niedaleko metra Kabaty, oferuje usługi prania różnego rodzaju tkanin w nowoczesnych i przyjaznych dla otoczenia urządzeniach oraz środkach pralniczych. Obsługujemy również inne dzielnice Warszawy: Mokotów, Wilanów, Wawer, Ochotę… Profesjonalizm, indywidualne podejście i wysoka jakość świadczonych usług powodują, że z naszej oferty korzysta wiele firm oraz osób indywidualnych w stolicy.