- 13 stycznia 2023
- 340
Wszystkie niezwykłe właściwości tego słynnego materiału wiążą się ze specyfiką miejsca jego pochodzenia. Otóż wełna z merynosów, pozyskiwana z runa owiec zamieszkujących obecnie Australię, Nową Zelandię, Urugwaj, a w Europie Półwysep Iberyjski, ma za zadanie w naturalnych warunkach zapewnić prawidłową termoregulację oraz ochronić skórę zwierząt przed przegrzewaniem. Jej stopień izolacji, a przy tym wysoka oddychalność oraz dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią nie wydaje się niczym nadzwyczajnym, gdy uświadomimy sobie, że owce rasy merynos żyją w środowisku, gdzie temperatury wahają się od -30ºC do 30ºC każdego roku. To ich jedyne i, jak się okazuje, niezawodne źródło komfortu. Po raz kolejny wszystko to, co najlepsze, zawdzięczamy naturze.
Jej lekkość, sprężystość i miękkość pozwoliły na wykorzystanie wełny merino w produkcji ubrań codziennych oraz odzieży funkcyjnej. Dzięki temu możemy obierać się w koszulki i bieliznę termoaktywną, parametrami przystosowaną do rozmaitych warunków atmosferycznych od pierwszych jesiennych chłodów po zimową ekstremę. To natura sprawia, że nasza skóra nawet podczas wielkiego wysiłku oraz stałego pocenia się nie marznie, a wilgoć odprowadzana jest niemalże na bieżąco. Co więcej, wełna merino ma właściwości samoczyszczące z kontakcie z tlenem. Dlatego, oprócz wietrzenia, wystarczy umiejętna przepierka wykonana raz na jakiś czas, abyśmy czuli się czysto i świeżo.
Tu nasuwa się kluczowe pytanie – jak pielęgnować wełnę? Czy potrzebne są specjalne zabiegi, żeby ubrania i bielizna ze szlachetnej przędzy merino zachowały fason, nienaruszoną strukturę oraz właściwości? Lista punktów odnoszących się do tego, co lubi, a czego nie lubi ten materiał jest długa, a pranie wełny typu merino wymaga wiedzy. W kwestii samodzielnej pielęgnacji producenci są zgodni – to nie jest najlepsze rozwiązanie. Choć trwała i wytrzymała, wełna ta potrzebuje łagodnych środków czyszczących oraz wyważonych procesów, które nie pozwolą na jej odkształcenie, niszczenie czy zmianę właściwości. Dlatego rezygnacja z prania ręcznego na rzecz specjalistycznego prania chemicznego w warunkach optymalnych zarówno dla dzianin, jak i tkanin merino jest doskonałym posunięciem.
To, jak długo wełna będzie nam służyć, zależy bezpośrednio od tego, jak o nią zadbamy. Jej zwiększona odporność na brud nie eliminuje konieczności regularnego odświeżania. Dlatego pranie w pralni chemicznej, przy użyciu np. innowacyjnego, ekologicznego systemu Lagoon, to podstawowa forma zalecanej pielęgnacji. Programy automatyczne oraz sklepowe detergenty stanowią realne zagrożenie dla włókien. Pozbawiają je naturalnej zawartości tłuszczu, zwiększają kurczliwość oraz pogarszają ich higroskopijność.
Pranie chemiczne wełny merino, dostosowane jest do jej wymagań po względem wszystkich parametrów – niskiej temperatury, braku niepożądanych obciążeń związanych z wirowaniem czy składu środków czyszczących. Przed przystąpieniem do określonego procesu czyszczenia odzież z tej tkaniny przechodzi dokładną analizę i selekcję. Okazuje się bowiem, że wełna wełnie nierówna i delikatne dzianiny mają zupełnie inne cechy niż tkaniny funkcyjne, co przekłada się na sposób ich pielęgnacji. Dopiero po właściwym posegregowaniu rzeczy możliwe jest ich wypranie, wysuszenie i przygotowanie do użycia tak, aby stały się nie tylko czyste i pachnące, lecz także jeszcze bardziej odporne na odkładanie się brudu czy namnażanie bakterii.
Ubrania z wełny merynosów nie mają nic wspólnego z grubymi, zmechaconymi swetrami, które zaraz po wypraniu stają się jeszcze bardziej gryzące dla skóry niż na co dzień. Tkaniny merino są gładkie i bardzo przyjemne w dotyku, a przy tym zaskakująco lekkie i elastyczne. Właśnie dlatego w sklepach możemy znaleźć koszulki, bluzy i sweterki 100% merino, czapki, skarpetki, getry i bieliznę z mieszanek włókien naturalnych i syntetycznych, a także ubrania codzienne – spódnice, sukienki, marynarki czy eleganckie spodnie zaprasowane w kant. Im większe i cięższe są poszczególne elementy garderoby, tym bardziej kapryśne stają się w kwestii suszenia i przechowywania. Tu również przychodzi z pomocą pranie chemiczne.
W ramach kompleksowych usług specjalistycznego zakładu znajdujemy nie tylko procesy czyszczenia, lecz także wysuszenie oraz przygotowanie do przechowywania. Warto wiedzieć, że tylko naprawdę lekkie koszulki można trzymać na wieszakach. Inne ubrania bezpieczniej jest układać na płasko. Jeżeli zajmują więcej miejsca można je delikatnie złożyć, byle nie rolować! Takie zabiegi (a więc też wciśnięcie na siłę w głąb przeładowanej szuflady) skutkują odkształcaniem i niszczeniem włókien.
Okazuje się, że wysokiej jakości wełna merino, oprócz wszystkich swoich cudownych właściwości użytkowych, daje nam coś jeszcze – uczy porządku i większej dbałości o takie drobiazgi, jak choćby sposób przechowywania odzieży. Faktem jest, że w kwestii pielęgnacji wybacza ona znacznie mniej błędów. Jednak to, co nam zapewnia w czasie noszenia, np. pod postacią odzieży funkcyjnej, warte jest tych wszystkich, drobnych poświęceń.