Usuwanie plam z czerwonego wina

Usuwanie plam z czerwonego wina

  • 5 lipca 2019
  • 1664

Usuwanie plam to często karkołomne zadanie, szczególnie jeżeli dotyczy wyjątkowo trudnych zabrudzeń. Do nich należą plamy z czerwonego wina – barwniki zawarte w skórce winogron wyjątkowo skutecznie i głęboko wnikają we włókna materiałów. Aby nasza walka z tym rodzajem zabrudzeń nie była skazane na porażkę, należy przestrzegać kilku zasad i zastosować sprawdzone metody.

Świeże plamy – po pierwsze, bez paniki

Jeżeli wypadek z udziałem czerwonego wina dopiero co miał miejsce, najważniejsze jest, aby od razu zacząć działać. Ubranie należy niezwłocznie zdjąć. Do zaplamionego miejsca dobrze jest przyłożyć czystą szmatkę lub złożony ręcznik papierowy, aby wchłonął tyle płynu, ile to możliwe. Następnym krokiem jest zwilżenie plamy wodą – koniecznie zimną, gdyż ciepła utrudni odplamianie. Dobrze jest użyć do tego celu gazowanej wody mineralnej. Absolutnie nie należy pocierać zabrudzenia, ponieważ w ten sposób zwiększymy jego powierzchnię i wetrzemy barwnik głębiej. Jeżeli przebywamy poza domem i nie mamy możliwości zdjęcia odzieży, starajmy się utrzymywać plamę wilgotną do czasu, kiedy będziemy mogli skorzystać z pralki. Do prania możemy dodać specjalny, precyzyjny odplamiacz, przeznaczony do zabrudzeń z jedzenia i napojów – zwiększy to szanse na całkowite wywabienie plamy. Jeżeli ofiarą karminowego trunku padł dywan, pierwsza pomoc wygląda nieco inaczej. Mianowicie, na świeżą plamę należy wysypać znaczną ilość soli lub sody oczyszczonej – ich właściwości absorbujące pomogą wchłonąć większość płynu. Następnie najlepiej użyć środków do domowego prania dywanów – za pomocą piany, wnikającej pomiędzy włókna lub proszku, który usuwa się odkurzaczem, pomogą pozbyć się plam.

Zaschnięte plamy – jeszcze nic straconego!

Zabrudzenia, od których powstania minął już pewien czas, stanowią znacznie większe wyzwanie, ale i w tej sytuacji nie należy tracić nadziei. Znanym, domowym sposobem na zaschnięte plamy z wina jest pasta z sody oczyszczonej – sodę mieszamy z małą ilością wody i pozostawiamy na kilka godzin na plamie, pilnując żeby nie wyschła. Na białych tkaninach możemy spróbować mieszanki wody utlenionej z płynem do prania lub do zmywania naczyń. Oczywiście i w tym przypadku warto sięgnąć po dobry odplamiacz. Niezależnie od wybranej metody, dobrze jest przed praniem ponownie namoczyć ubranie w chłodnej wodzie z dodatkiem płynu, a następnie wyprać w niskiej temperaturze.
Domowe sposoby często sprawdzają się w walce z trudnymi plamami, czasem jednak okazują się niewystarczające. Usuwanie plam z czerwonego wina to niełatwe zadanie, szczególnie jeżeli znajdują się na delikatnych tkaninach, jasnych dywanach lub dopuściliśmy do zaschnięcia zabrudzeń. W takich przypadkach nie warto ryzykować zniszczenia materiału, czy tracić nerwów na nieskuteczne metody – profesjonalna pralnia rozwiąże problem za nas. Nasze ulubione ubrania, czy kosztowne dywany dobrze jest powierzyć w fachowcom, którzy szybko i skutecznie przywrócą im nieskazitelny wygląd.