Usuwanie plam z atramentu

Usuwanie plam z atramentu

  • 11 lipca 2019
  • 2117

Choć coraz częściej używamy w codziennym życiu komputerów, to narzędzia do pisania takie, jak długopisy czy wieczne pióra są nadal stosowane w pracy czy w szkole przez dzieci. Plamy z atramentu mogą więc czasem pojawić się na naszych ulubionych ubraniach. Warto wiedzieć, w jaki sposób można wywabić je domowym sposobem lub zdecydować się na powierzenie szczególnie delikatnej odzieży specjalistom, którzy zastosują profesjonalne środki chemiczne.

Domowe sposoby na usunięcie plam z atramentu z materiałów naturalnych

Usuwanie plam z atramentu musimy zacząć, określając, z jakim rodzajem tkaniny mamy do czynienia. W przypadku naturalnych materiałów, jak len czy bawełna, plama z atramentu powinna zostać skropiona sokiem z cytryny lub starta delikatnie szmatką nasączoną spirytusem. Plama może zostać również zalana przynajmniej przez godzinę zsiadłym mlekiem, a powinna zblednąć.

W przypadku naturalnego jedwabiu najlepszym środkiem do usunięcia atramentowej plamy domowym sposobem będzie użycie lekko podgrzanego mleka lub spirytusu, a następnie wypranie tkaniny w płynie przeznaczonym do tego celu. Plamy należy pocierać od jej zewnętrznych brzegów do środku, aby uniknąć większego rozlania się atramentu.

Usuwając atramentową plamę z wełnianej odzieży zastosujmy z kolei gorące mleko wymieszane z sokiem z cytryny polewając delikatnie plamę na materiale. Plamę można usunąć również szmatką nasączoną czystym alkoholem. Kolorowe ubrania wełniane należy potraktować 5-procentowym roztworem fluorku sodowego z kilkoma kroplami kwasu octowego i spłukać je ciepłą wodą. Można użyć również czystego spirytusu. W przypadku dywanu wełnianego, atrament należy najpierw zebrać szmatką lub papierem, a następnie ścieramy jej resztki szmatką nasączoną octem spirytusowym, gorącym mlekiem i spirytusem.

Domowe sposoby na usunięcie plam z atramentu z ubrań ze składników syntetycznych

Odzież z dodatkiem składników syntetycznym należy polać delikatnie ciepłym mlekiem i pozostawić na 10 minut, a następnie przeprać w ciepłej wodzie. Ciepłe mleko i sól kuchenna pozwolą również usunąć atramentowe plamy z wykładzin, które najczęściej są wykonane ze sztucznych materiałów. Na dywan z ich dodatkiem należy nasypać soli kuchennej, zostawiając ją na pół godziny. Po odkurzeniu soli dywan można zaprać ciepłą wodą z mydłem usuwającą pozostałości plamy.

Odzież, do której jesteśmy szczególnie przywiązani i boimy się o jej stan po domowym czyszczeniu, warto oddać w ręce specjalistów z pralni chemicznej, którzy z pewnością pomogą doprowadzić ją do pierwotnego stanu.