Przewodnik po praniu firan i zasłon

Przewodnik po praniu firan i zasłon

  • 1 kwietnia 2020
  • 1561

Pranie zasłon i firan jest dla wielu osób dość uciążliwym zajęciem, dlatego chętnie oddają tego typu domowe tekstylia do pralni chemicznych. Możliwe jest jednak skuteczne wyczyszczenie firan i zasłon w warunkach domowych i cieszenie się ujmującym zapachem świeżego prania. Jak prać zasłony i jak prać firany – oto przewodnik pozwalający na wyczyszczenie każdego rodzaju tkaniny, jeżeli nie jesteśmy akurat w stanie oddać jej do pralni chemicznej.

Jak często należy wykonywać pranie firan i zasłon?

Duże pranie zasłon i firan wykonuje się najczęściej w okresie przedświątecznym, przed Wielkanocą oraz Świętami Bożego Narodzenia. W wielu domach warto jednak częściej czyścić tkaniny zdobiące okna, które po pewnym czasie zaczynają wyglądać i pachnieć nieświeżo. Szczególnie często należy czyścić firany i zasłony w domach palaczy. Dym tytoniowy powoduje bowiem ich szybsze żółknięcie, na skutek osadzania się na tkaninach, które zaczynają nieprzyjemnie pachnieć. Częstszego prania będą wymagać także ozdoby okien w domach lub mieszkaniach znajdujących się blisko ulicy czy w pobliżu pylących intensywnie drzew. Pamiętajmy również o regularnym praniu firanek typu zazdrostki w kuchni, gdzie częste gotowanie, opary tłuszczu i wilgoć może powodować szybsze ich zabrudzenie.

Jak prać firanki?

Delikatne, zwłaszcza tiulowe lub żakardowe firanki musimy zdejmować ostrożnie z karniszy, aby ich nie porwać. Przed wrzuceniem ich do pralki, warto je lekko otrzepać z kurzu, dzięki czemu usuniemy już z nich część brudu. Warto je również rozprostować, a następnie złożyć w kostkę, przed włożeniem do pralki. Samo pranie warto wykonać w temperaturze maksymalnej 40 stopni lub w trybie ręcznym, jeśli pralka posiada taki program. Do prania używamy specjalnych środków do czyszczenia firanek, które doskonale usuwają brud, a jednocześnie nie osłabiają nadmiernie tkaniny i nie powodują jej żółknięcia.

Jeśli chcemy przywrócić firankom ich śnieżnobiały kolor, możemy zastosować znane od lat domowe sposoby, niekoniecznie używając wybielacza. Do proszku do prania można dosypać opakowanie proszku do pieczenia lub dodać łyżeczkę sody, aby delikatna tkanina zyskała piękny, biały kolor. Firanki można również przed praniem namoczyć w amoniaku w proporcjach: 1 łyżka amoniaku na dwa litry wody bądź po praniu przepłukać w letniej wodzie z dodatkiem soli kuchennej w proporcjach: 4 łyżeczki soli na 3 litry wody.

Firanki rozwieszamy na karniszach tuż po wyjęciu ich z pralki. W ten sposób w naturalny sposób się wyprostują i nie trzeba będzie ich prasować. Podłogę zabezpieczmy przed wilgocią, rozkładając pod nimi folię malarską.

Jak wyczyścić zasłonę?

W podobny sposób traktujemy zabrudzone zasłony, które wymagają odświeżenia. Zdejmując je z karniszy, delikatnie otrzepujemy je z kurzu i składamy w kostkę, nastawiając pranie na 40 stopni lub tryb ręczny. Jeśli chcemy usunąć większą plamę, wypróbujmy najpierw detergent na niewidocznej części zasłony, aby przez przypadek jej nie zniszczyć. Zasłony po wypraniu suszymy w pozycji rozwieszonej, dzięki czemu nie odkształcą się i nie pogniotą nadmiernie.

Jeżeli brakuje Państwu czasu i cierpliwości na czasochłonne czyszczenie firan i zasłon, zapraszamy do profesjonalnej pralni chemicznej Neopralnia w Warszawie. O wszystkie powierzone nam tkaniny starannie zadbamy.