Pranie wodne i chemiczne – czym się różnią

Pranie wodne i chemiczne – czym się różnią

  • 19 stycznia 2021
  • 1081

Najczęściej stosowanym sposobem prania ubrań jest tzw. pranie na mokro, z użyciem wody i proszku. Alternatywą jest tzw. pranie na sucho, zwane również chemicznym. Zyskuje ono zresztą na coraz większej popularności. Nie dla wszystkich jest jednak jasne, czym różnią się te dwa rodzaje prania. Może któryś z nich jest lepszy? Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej po prostu zagłębić się w temat.

Na czym polega pranie wodne?

Pranie wodna to standardowa metoda, stosowana przez nas samych na co dzień w domach. Oferuje ją także profesjonalna pralnia wodna, która używa specjalistycznego sprzętu i odpowiednich detergentów, skuteczniej pozbywają się zabrudzeń. Ten typ prania rekomendowany jest dla tkanin stworzonych z materiałów pochodzenia naturalnego lub tworzyw sztucznych. Pranie wodne jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska – wykorzystuje znacznie mniej energii niż pranie na sucho.

Na czym polega pranie chemiczne?

Pranie chemiczne odzieży odbywa się bez użycia wody. Bazuje ono na wykorzystaniu specjalnych rozpuszczalników, które bardzo skutecznie usuwają zabrudzenia. Ponieważ nie ma potrzeby kontaktu tkaniny z wodą, nie skurczy się ona i nie ulegnie zniekształceniom. Nie ma również ryzyka odbarwień. Metoda ta rewelacyjnie usuwa także przykry zapach z ubrań. Warto pamiętać, że są materiały, które można prać jedynie na sucho np. len, wełna czy zamsz.

Pranie chemiczne a wodne – które z nich wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór w dużej mierze zależy od tkaniny do czyszczenia. Pralnia wodna świetnie sprawdza się do czyszczenia codziennej odzieży, a także bielizny. Chętnie korzystają z niej hotele, restauracje czy szpitale do czyszczenia firmowej odzieży, pościeli i ręczników. Pralnia chemiczna chętniej wybierana jest przez klientów indywidualnych, którzy chcieliby wyczyścić specjalne ubrania w ich szafie, jak garnitury, sukienki, płaszcze czy futra. Mają oni wówczas gwarancję, że ich odzież będzie idealnie czysta, a jednocześnie nie ulegnie zniszczeniu czy zniekształceniu. Przy wyborze metody prania warto także zerknąć na metkę i zalecenia producenta.

Którą pralnię wybrać?

Często zdarza się się, że klienci oddają do pralni tkaniny, z których część nadaje się do prania wodnego, a reszta do chemicznego. Dlatego warto wybrać placówkę, która realizuje obie te formy prania. Znajdująca się w dzielnicy Ursynów, w mieście Warszawa Neopralnia to pralnia chemiczna, jak i wodna. Realizuje ona usługi zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm czy instytucji. Wykwalifikowany personel, najlepsze środki czyszczące oraz profesjonalny sprzęt sprawiają, że pranie daje naprawdę świetne efekty, bez względu na wybraną metodę.

Zarówno pranie wodne, jak i chemiczne mają swoje zalety. Decydując się na określoną metodę, warto mieć na uwadze zalecenia producenta i rodzaj tkaniny. Ważne jest też nasze nastawienie – jeśli chcemy oddać do prania drogie ubranie, pranie na sucho będzie bezpieczniejszą opcją. W wielu przypadkach pranie na mokro jest jednak w zupełności wystarczające.