Pranie wełnianego płaszcza – poradnik

Pranie wełnianego płaszcza – poradnik

  • 23 października 2020
  • 1526

Wełniany płaszcz będzie nam służył przez długi czas i wyglądał efektownie pod warunkiem jego właściwej pielęgnacji. Wełna jest bowiem wymagającym materiałem, który potrzebuje odpowiedniego traktowania. Jak czyścić wełniany płaszcz, aby jak najdłużej zachował on piękny wygląd?

Właściwości wełny

Najczęściej używanym materiałem do szycia wełnianych płaszczy jest wełna owcza, choć wykorzystywane są także wełny kozie, wielbłądzie czy z alpaki. Mają one przede wszystkim właściwości termoizolacyjne, które doskonale zdają egzamin w czasie niskich temperatur. Znajdująca się w niej lanolina powoduje także, że wełna jest higroskopijna, tzn. pochłania i odprowadza wilgoć. Jeżeli jednak użyjemy niewłaściwego środka czyszczącego lub upierzemy wełnę w temperaturze powyżej 30°C zachodzące na siebie łuski tworzące jej strukturę skurczą się i spowodują, że nie będzie ona nadawać się do użytku.

Jak wyprać wełniany płaszcz w warunkach domowych?

Najważniejszą kwestią zanim zabierzemy się za pranie wełnianego płaszcza w warunkach domowych jest sprawdzenie informacji od producenta na jego metce i zastosowanie się do nich przy praniu ręcznym czy też w pralce. Możliwe jest odświeżenie wełnianego płaszcza oboma sposobami, pod warunkiem zastosowania programu do prania wełny w pralce, w temperaturze nieprzekraczającej 30°C oraz wyprania ręcznego, również w wodzie nieprzekraczającej 40°C. W pralce należy również wyłączyć program wirowania, a jeżeli decydujemy się na pranie płaszczy wełnianych ręcznie, jedynie lekko ugniatamy materiał. Płukanie płaszcza przeprowadzamy również w wodzie o niezbyt wysokiej temperaturze, ponieważ każda jej zmiana może powodować kurczenie się wełny. Po zakończeniu prania nie wyżymamy ubrania, a jedynie pozwalamy mu spokojnie ociekać nad wanną lub miską, utrzymując go najlepiej w poziomej pozycji. Innym sposobem na czyszczenie odzieży wełnianej może być użycie steamera – parownicy do ubrań, ze specjalną nakładką z włosiem pozwalającym wyszczotkować wełnę. Pozwala to w pełni bezpiecznie odświeżyć jego wygląd, a jednocześnie nie zmechaci wełny, pozostawiają efektowny wygląd płaszcza.

Inne sposoby na wyczyszczenie wełnianych płaszczy

Większość osób, które na ogół nie mają czasu na samodzielne czyszczenie wełnianych ubrań lub boją się, że niewprawnym działaniem zniszczą materiał, decyduje się jednak na oddanie ich do specjalistycznej pralni chemicznej. Czyszczenie wełnianego płaszcza oferuje m.in. Neopralnia, zlokalizowana w miejscowości Warszawa, dzielnica Ursynów. W Neopralni oferujemy specjalistyczne czyszczenie ubrań, pościeli oraz innych tekstyliów bez problemu możemy oddać cenione wełniane ubrania, mając pewność, że wrócą one do nas odświeżone, w dobrym stanie i będą nas cieszyć jeszcze przez wiele lat.