Pranie ocieplanej kurtki zimowej – poradnik

Pranie ocieplanej kurtki zimowej – poradnik

  • 10 października 2020
  • 1275

Kurtki puchowe to jedno z naszych ulubionych okryć w okresie jesienno-zimowym. Wkłady puchowe są lekkie, a jednocześnie zapewniają odpowiednią izolację, chroniąc przed wyziębieniem i podmuchami wiatru. Jednak pranie kurtki ocieplanej w wielu z nas budzi sporo wątpliwości. Jak wykonać pranie kurtki zimowej, aby nie zniszczyć puchowego wypełnienia i cieszyć się jej ciepłem przez długi czas?

Pranie w pralce a kurtki puchowe

Jeżeli zastanawiamy się jak prać kurtkę puchową w domowych warunkach, musimy przede wszystkim pamiętać, że wrzucamy ją do pralki pojedynczo, bez innych ubrań. Optymalna temperatura prania to 30-40°C, z programem do czyszczenia ubrań delikatnych lub wełny. Używamy do prania również płynu do tkanin delikatnych lub specjalnego środka do prania pierza, nie proszku, który może pozostawić na tkaninie nieestetyczne zacieki na skutek niedokładnego wypłukania. Istotne jest nie tylko wypełnienie kurtki wykonane najczęściej z mieszanki puchu gęsiego i kaczego, ale też materiał wierzchni okrycia. Musi być on nieprzemakalny, ponieważ namoczony puch ma tendencje do zbijania się w kulki. Aby zapobiec takiemu działaniu, warto również wrzucić wraz z kurtką do pralki do 5 piłek tenisowych. Po praniu kurtkę delikatnie wirujemy na obrotach 400-600 i pod żadnym pozorem nie wyżymamy, ponieważ również przyczynia się to do zbijania pierza.

Ręczne pranie kurtki puchowej

Jeżeli mamy więcej czasu, możemy zdecydować się na pranie kurtek puchowych ręcznie. W takim przypadku należy odwrócić je na drugą stronę i namoczyć przynajmniej przez godzinę przed właściwym praniem. Następnie delikatnie ugniatamy okrycie w wodzie ze środkiem piorącym o temperaturze 30-40°C i wielokrotnie, starannie płuczemy bez wyżymania.

Suszenie kurtki puchowej

Kurtki puchowe możemy suszyć w suszarkach elektrycznych, w maksymalnej temperaturze lub rozłożoną na suszarce w przewiewnym pomieszczeniu. Nie rozwieszamy jej natomiast na wieszaku, ponieważ mokre pierze opadnie w niej i również zbije się, tracą właściwości termoizolacyjne, a przede wszystkim okrycie straci swój elegancki wygląd. Pamiętajmy również, aby nie umieszczać kurtek puchowych na słońcu, a po całkowitym ich wyschnięciu, ręcznie rozbić puch, poprawiając jego rozmieszczenie.

Czy kurtkę zimową można wyprać w pralni chemicznej?

Jeżeli nie mamy czasu ani zapału na samodzielne czyszczenie kurtki puchowej, możemy oddać ją do pralni, która specjalizuje się w ich praniu. Neopralnia w Warszawie, mieszcząca się w dzielnicy Ursynów oferuje delikatne pranie chemiczne kurtek puchowych, które pozwala zachować ich właściwości i efektowny wygląd. Zdajemy sobie sprawę, że takie ubrania jak kurtki zimowe i płaszcze wymagają specjalnego traktowania, które możemy im zapewnić dzięki rozbudowanemu parkowi maszynowemu i doświadczeniu naszych pracowników. Do czyszczenia odzieży wierzchniej używamy delikatnych detergentów, które nie niszczą materiału wierzchniego ani wypełnienia, a pozwalają cieszyć się przez długi czas starannie oczyszczonym ubraniem.