Pranie i prasowanie garnituru – jak zrobić to dobrze

Pranie i prasowanie garnituru – jak zrobić to dobrze

  • 9 stycznia 2021
  • 1446

Elegancki garnitur to obowiązkowe wyposażenie w szafie każdego mężczyzny. Większość panów sięga po niego w obliczu ważnych zawodowych i rodzinnych wydarzeń, choć zdarza się, że niektóre osoby noszą go także na co dzień. Niezależenie od częstotliwości noszenia garnituru, zawsze przychodzi ten czas, kiedy trzeba go wyprać. Słusznie pojawia się obawa, czy warto to zrobić samemu w domu, a jeśli tak, to jakim sposobem. Podpowiadamy więc jak prać i prasować garnitur!

Czy warto prać garnitur w domu?

Cóż, nie ma co ukrywać, że pranie garnituru w domowych warunkach będzie trudnym i ryzykowanym wyzwaniem. W pierwszej kolejności należy sprawdzić metkę i zdać się na informacje od producenta. Być można zezwala on na pranie marynarki w zwykłej prace, oczywiście z wykorzystaniem specjalnego programu dla delikatnych tkanin oraz temperatury nie wyższej niż 30 stopni. Jest to jednak mało prawdopodobne. Większość materiałów jak bawełna, wełna i len nie powinno znaleźć się w domowej pralce. Ryzyko ich uszkodzenia jest zwyczajnie za duże. Dużo lepszą alternatywą jest pranie chemiczne, mało kto jednak posiada w swoim domu generator z parą. Alternatywą jest skorzystanie z profesjonalnej pralni chemicznej.

Jak prasować marynarkę?

Prasowanie garnituru nie należy do łatwych zadań. Materiał jest na ogół wymagający, a nam z kolei zależy na tym, by marynarka nienagannie się prezentowała. Sięgając po żelazko, dobrze ustawić jest niską temperaturę. Można ją powoli zwiększać, obserwując czy materiał ulega wygładzeniu. Nie warto bezpośrednio przykładać żelazka do materiału. Lepiej zrobić to za pośrednictwem bawełnianego bądź płóciennego materiału. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko zniszczenia garnituru. Sam proces prasowania warto zacząć od ramion, następnie można przejść do rękawów i przedniej części marynarki. Kłopotliwe będzie gładzenie materiału między guzikami i zaszewkami – wymaga to precyzji i cierpliwości. Na koniec zostaje tył marynarki oraz kołnierzyk.

Pranie i prasowanie garnituru w rękach specjalistów

Zamiast pytać jak wyprać garnitur, lepiej zastanowić się, czy w ogóle warto to robić własnymi siłami. Garnitur to ważna część garderoby, która często kosztuje niemałe pieniądze. Dlatego też warto o niego dbać, aby służył jak najdłużej. Niestety, domowe pranie garnituru to duże ryzyko uszkodzeń materiału. Dlatego lepiej go oddać do profesjonalnej pralni. Wszystkim mieszkańcom miasta Warszawa polecamy nasze usługi. Neopralnia (znajdująca się w dzielnicy Ursynów) posiada specjalnie skonstruowane urządzenia oraz odpowiednie środki chemiczne, które umożliwiają skuteczne pranie na sucho. A jeśli komuś marzy się idealnie wyprasowana marynarka, to żaden problem. Zrobimy to w sposób odpowiedni dla danego materiału, zapewniając nienagannie gładki strój.

Pranie i prasowanie garnituru w warunkach domowych często nie jest polecane. Zamiast tego, warto udać się do profesjonalnej pralni, która posiada odpowiedni sprzęt i środki piorące. To gwarancja świetnego zaprezentowania się we własnym garniturze!