Jak usunąć żywicę z ubrania?

Jak usunąć żywicę z ubrania?

  • 3 września 2020
  • 1372

Spacery w lesie są bardzo przyjemne, możemy odpocząć, nabrać energii, a co najważniejsze przebywamy w otoczeniu przyrody. Jednak często po powrocie z takiej wycieczki okazuje się, że na naszej ulubionej kurtce pozostały ślady z żywicy. Jak sobie radzić z takimi plamami, by je usunąć, ale nie uszkodzić często delikatnego materiału, z jakiego wykonane są nasze ubrania? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule, przedstawiając kilka domowych sposobów usuwania tego rodzaju plam.

Zanim zaczniemy sami usuwać plamy

Warto pamiętać o tym, iż każdy materiał ma inne charakterystyczne dla niego właściwości, unikalną strukturę i nie każdy sposób na niego zadziała. Dlatego też jedynym pewnym sposobem na usunięcie plam jest oddanie, zabrudzonej żywicą odzieży do profesjonalnej pralni, takiej jak NeoPralnia, która znajduje się na Ursynowie (Warszawa – niedaleko metra Kabaty). Stosowane u nas metody pozwalają wyczyścić i doprowadzić do stanu pierwotnego nasze ulubione spodnie, sukienki oraz inne elementy garderoby. Jednak dla osób, które najpierw chcą same spróbować wybawić plamy z żywicy, przygotowaliśmy garść kilku porad.

Jak usunąć żywicę z ubrania – krótki poradnik

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych amatorskich sposobów radzenia sobie z plamami z żywicy jest użycie substancji takich jak spirytus salicylowy, aceton lub ocet rozcieńczony wodą. Wybór konkretnej substancji uzależniony jest od tkaniny i tak te delikatniejsze przecieramy roztworem ostu z wodą. Pamiętajmy, by pod czyszczone miejsce podłożyć bibułkę lub ręcznik papierowy, by przez przypadek nie zabrudzić innego fragmentu odzieży podczas jej czyszczenia. Ubrania wykonane z trwalszych materiałów możemy potraktować za pomocą mocniejszych substancji. Bardzo ostrożnie powinniśmy przecierać zabrudzone miejsce acetonem lub spirytusem salicylowym.

Jeżeli nasza plama z żywicy jest trudna do usunięcia i dzielnie stawia opór wszystkim próbom, trzeba proces ten kilkukrotnie powtórzyć. Musimy oczywiście uważać, by zbyt mocno nie szorować ubrań, ponieważ może to prowadzić do powstania przetarć oraz innych uszkodzeń. Bawełna, jedwab oraz inne zazwyczaj naturalne tkaniny są bardzo delikatne i podatne na przetarcia. Jeżeli nie mamy pewności, iż sobie z tym zadaniem poradzimy, najlepiej jest oddać tak zabrudzoną odzież do profesjonalnej pralni.

Inne sposoby na plamy z żywicy

Wiele osób stosuje kostki lodu, których zadaniem jest zmrożenie żywicy. Ma to umożliwić jej oderwanie. Jednak sposób ten nie jest skuteczny, gdy na ubraniu znajdują się małe fragmenty żywicy. Dlatego też naszym zdaniem najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem jest oddanie odzieży do profesjonalnego prania.

Każdy, kto zastanawia się jak wyczyścić żywicę ze swojego ulubionego ubrania, powinien rozważyć, czy warto ryzykować uszkodzenie, a może nawet zniszczenie materiału, stosując domowe metody. Poza tym oddanie odzieży do profesjonalnego prania jest znacznie szybsze i wygodniejsze niż mozolne usuwanie plam za pomocą wacika.