Jak usunąć plamy z wosku na ubraniu?

Jak usunąć plamy z wosku na ubraniu?

  • 23 stycznia 2020
  • 916

Świece wnoszą coś wyjątkowego w każdy wieczór, niezależnie od tego, czy zapalamy papierowe lampiony z dziećmi, czy jesteśmy na kameralnej kolacji ze swoim partnerem. Wystarczy jednak, że będą się paliły trochę za długo lub przechylą się, a wosk spłynie na obrus lub skapnie na odzież, pozostawiając ślady.

Na szczęście odrobina wosku na rękawie wełnianego swetra lub jedwabnej bluzki nie musi zrujnować naszego ubrania. Wiedza o tym, czym zmyć wosk z odzieży, to połowa sukcesu – wystarczy, że wykonamy poniższe czynności. Oto jak usunąć wosk ze świecy z ubrań nawet tych delikatnych!

Jak usunąć plamy z wosku?

1. Niech wosk wyschnie. Próba usunięcia wosku, gdy jest mokry, zwiększy plamę na danym obszarze, więc oprzyjmy się pokusie natychmiastowego rozpoczęcia pracy i pozwólmy jej stwardnieć. Jeśli się spieszymy, można skrócić czas oczekiwania, pocierając kostkę lodu o plamę.

2. Następnie wosk usuwamy tępym nożem. Delikatnie używamy noża, pod woskiem, na tyle o ile można łatwo go podnieść. Pracujmy nad woskiem, aby usunąć jak najwięcej stwardniałej materii, pozostawiając tylko najbardziej zatopiony wosk. Uważajmy na rozdarcia materiału lub ciągnięcia nici, bardzo ostrożnie przesuwając nóż po powierzchni, zamiast energicznie drapać materiał ubrania.

3. Umieszczamy poplamiony materiał między dwoma arkuszami bibuły. Ten bardzo chłonny rodzaj papieru wraz z odrobiną ciepła pomoże wyciągnąć plamy po wosku. Jeśli nie możemy go znaleźć, zwykły ręcznik papierowy również może dobrze działać. Po prostu bądźmy ostrożni z tkaninami takimi jak wełna, ponieważ papier może przykleić się do włókien bardziej puszystych.

4. Przykrywamy bibułkę czystym ręcznikiem, a następnie prasujemy ręcznik żelazkiem, upewniając się, że jest na niskim poziomie ciepła. Bardzo delikatnie dociskamy żelazko, ostrożnie przesuwając je po ręczniku. W ten sposób usuwamy same plamy po parafinie. Powtarzajmy, aż plama zniknie. Po chwili pozostałe resztki wosku powinny zmiękczyć się i przenieść z tkaniny na bibułę.

5. Ostatnim etapem jest wypranie ubrania zgodnie z instrukcjami na metce pielęgnacyjnej. Ponieważ delikatne tkaniny raczej nie reagują dobrze na enzymy, zaleca się stosowanie niebiologicznego detergentu przeznaczonego do delikatnych produktów.

6. Suszymy ubranie. Można do tego użyć suszarki bębnowej, ale ogólnie zalecane jest suszenie powietrzem naturalnym tam, gdzie to możliwe – szczególnie w przypadku delikatnych rzeczy. Ciepło suszarki może spowodować uszkodzenie tkanin, takich jak jedwab i wełna, dlatego lepszym rozwiązaniem jest ułożenie ich płasko na suchym, czystym ręczniku.

Te wskazówki, jak usunąć plamy z wosku z ubrań, dotyczą nie tylko zabrudzeniu wełny, jedwabiu i innych delikatnych tkanin. Metoda jest prosta i usuwa wosk ze świecy z prawie wszystkich ubrań. Pamiętajmy, tylko aby przed rozpoczęciem sprawdzić etykietę pielęgnacyjną. Jeśli brzmi „czyścić tylko chemicznie”, plama wymaga naprawy przez profesjonalną firmę np. takie usługi wykonuje nasza ekologiczna pralnia na Ursynowie.