Jak usunąć plamy z jagód

Jak usunąć plamy z jagód

  • 1 sierpnia 2019
  • 1782

Pierogi z jagodami to chyba najsmaczniejsze odkrycie kulinarne. Nie znam nikogo, kto by się im oparł. Istnieją jednak wady takich dań w postaci plam na ubraniach. Tryskający sok nas nie oszczędza, ale pytanie brzmi – jak usunąć plamy z jagód? Istnieje wiele sposobów, a co powinno was uspokoić, właśnie domowych, dzięki którym uratujecie wiele tkanin z soku jagodowego. Więc do dzieła.

Proste triki
Jeżeli podczas posiłku zauważyłeś, że na twojej nawet białej nowej bluzce pojawiła się brzydka plama z jagód, to w miarę możliwości jak najszybciej zacznij działać.

  1. Najpraktyczniejszym sposobem jest użycie octu, który z pewnością masz w domu lub kupisz w każdym osiedlowym sklepie. Wystarczy wymieszanie 1 szklanki octu z 2 szklankami wody i zamoczenie ubrania na przynajmniej 2 godziny. Jeżeli plama zdążyła już wyschnąć, mieszankę sporządź w proporcjach 1:1. Jeżeli plamka jest malutka, nasącz ocet na wacik i przykładaj do plamy, aż zniknie.
  2. Jeśli masz braki w occie, użyj kwasku cytrynowego. Wystarczy letnia woda i duże opakowanie kwasku. Najlepiej zostawić ubranie na noc, a rano je wyprać. Plama powinna się wywabić.
  3. Cytryna pomoże ci, gdy plama jest malutka. Trochę soku namocz na patyczek do uszu i przyciskaj do plamy z obu stron tkaniny aż do jej wywabienia.
  4. Ciepła woda z ciepłym mlekiem również może pomóc. Nie poddawaj się.
  5. Namocz tkaninę porządnie i zasyp plamę solą. Również powinno pomóc.

Te pięć metod zadziała na tkaniny, z których najczęściej korzystasz, czyli bawełniane z poliestrem lub jeans. Są jednak i takie, które wymagają większej uwagi.

Zależnie od tkaniny

  1. len – zamocz ubranie w kwaśnym mleku na co najmniej godzinę, a potem wypierz w pralce.
  2. wełna – wetrzyj w plamę sok z cytryny i pocieraj, aż zniknie
  3. jedwab – namocz wacik w spirytusie i przykładaj do plamy, aż zniknie, a następnie opłukaj pod wodą.

Pranie dla zaawansowanych
Zdarza się, że mimo prób plama nadal jest widoczna i do jej usunięcia musisz użyć specjalistycznej mieszanki. Oto ona : 2 łyżki boraksu, 1 łyżka amoniaku i pół szklanki wody. To wystarczy, by usunąć cięższe zabrudzenia z soku z jagód. Kolejno namydl ubranie i opłukaj pod bieżącą wodą.

Plamy dla eksperta
Jeżeli dany ciuch, czy tkanina ma dla ciebie ogromną wartość i nie chcesz jej stracić, skorzystaj z pomocy ekspertów. Pralnie chemiczne posiadają odpowiednie doświadczenie i oczywiście środki, które wywabią plamę, a jednocześnie sprawią, że materiał będzie wyglądał jak nowy. Pod żadnym pozorem dla ratowania ubrań nie rezygnuj z przyjemności, jaką dają dania z jagodami.