Jak usunąć plamy z herbaty na odzieży?

Jak usunąć plamy z herbaty na odzieży?

  • 28 października 2019
  • 1182

Kawa czy herbata? Z takim dylematem zmagamy się nie tylko o wczesnym poranku. Nic dziwnego, mamy przecież do czynienia z najpopularniejszym ciepłymi napojami serwowanymi w prawie każdym polskim domu. Skoro jednak tak często się nimi krzepimy, to nie brakuje okazji, aby przez naszą nieuwagę pojawiły się po nich kłopotliwe plamy na naszych ubraniach czy obrusach. Na szczęście istnieje niejeden skuteczny sposób na plamy z herbaty. Wspomnijmy tutaj o tych najczęściej wykorzystywanych.

Metody z dziada pradziada

Nad problemem jak usuwać plamy z herbaty głowiono się już wiele pokoleń przed nami. Nic więc dziwnego, że przez lata opatentowano sporo domowych sposobów na radzenie sobie z tym kłopotem. Do najczęściej używanych w takich przypadkach substancji należy sok z cytryny. Jest on szczególnie polecany wówczas, gdy plama rozgości się na jasnej tkaninie. W przypadku ciemniejszych kolorów ubrań, cytryna jest rzadziej polecana. Może ona bowiem powodować odbarwienia w czyszczonych miejscach. Aby osiągnąć optymalny efekt, należy wetrzeć sok z cytryny w poplamione miejsce, a następnie wysuszyć tkaninę. Jeśli zabieg nie okaże się skuteczny za pierwszym razem, można go kilkakrotnie powtórzyć, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu, czyli znaczącego wyblaknięcia plamy. Wywabianie plam z herbaty kończymy przepraniem ubrania lub obrusu.

Równie skuteczne jak cytryna pozostają szare mydło, soda oraz ocet. W przypadku szarego mydła należy pozostawić na jakiś czas ubranie w roztworze mydła z wodą, a następnie wyprać w tradycyjny sposób. Ten sposób powinien okazać się skuteczny. Plamy z herbaty rzadko opierają się również sodzie oczyszczonej, roztworowi wody utlenionej z wodą czy octowi.

Bezwzględnie pamiętajmy

W każdym z opisywanych powyżej przypadków należy pamiętać o kilku elementarnych zasadach. Pierwsza to ta, która zwraca uwagę na relację pomiędzy szybkością działania a osiągniętym efektem. Po prostu – im świeższa plama, tym dużo większa szansa, że łatwiej będzie nad nią zapanować. Drugą zasadą, której trzeba przestrzegać jest przeczytanie informacji znajdujących się na metce ubrania, określających podstawowe metody czyszczenia danej odzieży. Nie można lekceważyć również rady zalecającej uprzednie wypróbowanie działania stosowanej w danym przypadku substancji w niewidocznym miejscu na ubraniu.

Nowoczesne sposoby prania

Oczywiście nie jesteśmy skazani na walkę z plamami z herbaty wykorzystując jedynie tzw. tradycyjne środki. Dostępne są przecież na rynku nowoczesne, dobre płyny i proszki do prania, które przynajmniej teoretycznie spokojnie powinny sobie poradzić z problemem. Nie można również zapominać o punktach usługowych, w których najlepiej wiedzą, jak usunąć plamy z herbaty, kawy czy soków. Dobra pralnia w Warszawie, do których można zaliczyć Neopralnię, a właściwie zatrudnieni tam pracownicy, na pewno sprostają oczekiwaniom. Dysponują przecież odpowiednim doświadczeniem, umiejętnościami i środkami czyszczącymi, przy których żadna plama nie może czuć się bezpiecznie.