Jak usunąć plamy z czekolady

Jak usunąć plamy z czekolady

  • 5 lipca 2019
  • 2631

Co zrobić, jeśli nasz ulubiony smakołyk – czekolada – pozostanie na ulubionej bluzce, sukience, spodniach czy ubraniach dzieci? Można zastosować domowe rozwiązania lub w przypadku szczególnie cennych ubrań, zdecydować się na oddanie ich do pralni chemicznej, w której delikatnie oczyszczą je z zabrudzeń. Jak usunąć plamy z czekolady, jeśli chcemy wykonać to powszechnie dostępnymi i znajdującymi się niemal w każdym domu środkami?

O czym należy pamiętać usuwając czekoladę z ubrania?

Czekolada powinna być usuwana natychmiast po dostrzeżeniu zabrudzenia. Jest to bowiem dość specyficzny produkt, który nie tylko barwi, ale również zatłuszcza ubranie czy innego typu tkaniny. Do usunięcia świeżej plamy wystarczy czasem ciepła woda wymieszana z mydłem, natomiast jeśli plamy już zaschną, potrzeba sporo cierpliwości, aby je w pełni zetrzeć. Starajmy się więc tuż po zabrudzeniu je zetrzeć, pocierając na tyle delikatnie, aby plama się nie powiększyła. W przypadku niektórych tkanin wystarczy tylko zeskrobać czekoladowe okruszki, wypłukać materiał w zimnej wodzie i namoczyć go – jeśli nie powoduje to jego zniszczeń – w środku enzymatycznym.

Usuwanie plam z czekolady z odzieży wykonanej z naturalnych tkanin

Ubrania z tkanin naturalnych, jak len, bawełna, wełna czy jedwab, można wyczyścić z plam po czekoladzie wykorzystując mieszankę żółtka jajka ze spirytusem denaturowanym lub dodając do niego zwykłą wodę. Warto jednak sprawdzić wcześniej na niezbyt widocznym fragmencie materiału, czy tego typu mieszanka nie odbarwia tkaniny. Doskonale sprawdza się również roztwór z łyżki boraksu i pół łyżki wody, ewentualnie 1 szklanki wody i dwóch łyżek stołowych octu spożywczego. Wystarczy nanieść go gąbką na plamę, po czym spłukać i normalnie wyprać w pralce. Aby je w pełni usunąć należy ustawić pranie w temperaturze powyżej 60 stopni.

Usuwanie plam z czekolady z odzieży z tkanin syntetycznych

W przypadku zabrudzenia czekoladą tkanin syntetycznych do jej usunięcia przydaje się gliceryna. Należy potrzeć nią zabrudzenie po obu stronach ubrania i przycisnąć bibułkę, wymieniając ją do chwili, kiedy pozostanie w pełni czysta.

Usuwanie plam z czekolady z dywanu i tapicerki

Jeśli plamy po czekoladzie pojawiły się na dywanie, należy poczekać aż wyschną, a następnie zeskrobać okruszki tępą częścią ostrza noża. Z dywanów wełnianych usunie czekoladę mieszanka wody ze spirytusem denaturowanym, która jednak nie nadaje się do dywanów syntetycznych. Można je wyczyścić w zamian za to benzyną ekstrakcyjną.

W przypadku tapicerki samochodowej należy przetrzeć plamę gąbką zanurzoną w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem, jak mydło czy płyn do naczyń i pozostawić do pełnego wyschnięcia.