Jak prać jedwab – poradnik

Jak prać jedwab – poradnik

  • 27 kwietnia 2020
  • 977

Jedwabne ubrania stworzone z najdelikatniejszych nici, należą często również do naszych ulubionych, o które dbamy ze szczególną starannością. Naturalna tkanina, czyli jedwab jest wyjątkowo przyjemna w dotyku i bezpieczna dla naszej skóry oraz włosów. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć dokładnie, jak prać jedwab i jak zadbać o ulubione ubrania czy dodatki, aby na dłużej zachowały swoje właściwości. Jak prać jedwab w odpowiedni sposób – oto krótki poradnik po właściwej pielęgnacji tej delikatnej tkaniny.

Właściwości jedwabnych tkanin

Włókna jedwabiu mają strukturę białkową, zbliżoną do ludzkiej skóry. Właśnie dlatego są tak przyjemne w dotyku, ale wymagają równie starannej pielęgnacji, jak nasze ciało. Pranie jedwabiu nie powinno więc w żadnym wypadku odbywać się w pralce, nawet jeśli ma ona program prania ręcznego. Mimo tego, jedwab jest zbyt delikatną a jednocześnie kosztowną tkaniną, aby powierzać jego czyszczenie mechanizmom pralki. Możemy oczywiście zaryzykować, jednak nie będziemy wiedzieli, w jakim stanie wyjmiemy tkaniny jedwabne do suszenia. Pranie jedwabiu w pralce może spowodować odbarwienia, rozciągnięcie się ubrań lub podziurawić ich delikatny splot. Lepiej więc poświęcić czas i wyczyścić jedwabne ubrania ręcznie lub powierzyć je profesjonalnej pralni chemicznej.

Jak ręcznie wyprać jedwab?

Jedwabne tkaniny można uprać w misce lub zlewie, sprawdzając wcześniej, czy nie są one zabrudzone lub nie pozostały w nich jakieś resztki chemicznych środków do czyszczenia. Warto również wiedzieć, jak twarda jest woda użytkowa w Twoim miejscu zamieszkania. Aby ją zmiękczyć, możemy użyć boraksu – ekologicznego środka czyszczącego.

Jako środka piorącego do jedwabiu użyjmy delikatnego szamponu lub mydła. Jeśli mamy małe dzieci, możemy bez obaw użyć środków do ich mycia. Mają one znacznie łagodniejsze działanie niż kosmetyki dla dorosłych.

Do wody wymieszanej ze środkiem piorącym wkładamy tkaniny z jedwabiu i delikatnie nią poruszamy, obracając w wodzie. Nie należy ich zbyt energicznie trzeć, przekręcać ani szorować. Całe pranie nie powinno też trwać dłużej niż 4 minuty, po których wyjmujemy ubrania i płuczemy równie delikatnie w czystej wodzie o podobnej temperaturze, aż do pozbycia się mydlin. Nie wykręcamy, ani nie tkanin, tylko kładziemy je na ręczniku i delikatnie osuszamy z nadmiaru wody. Następnie możemy powiesić je na wieszaku, który nie zahaczy o delikatne włókna.

Ubrania jedwabne można również oddać do czyszczenia w pralniach specjalizujących się w czyszczeniu delikatnych tkanin. Neopralnia – profesjonalna pralnia na Ursynowie, w mieście Warszawa zaprasza do skorzystania z jej usług w tym zakresie.