Jak prać, czyścić i pielęgnować wełniany dywan?

Jak prać, czyścić i pielęgnować wełniany dywan?

  • 4 lipca 2020
  • 939

Wełniane dywany są cenione przez osoby, które urządzają dom z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Dywany z wełny są bowiem szczególnie przyjemne w dotyku – bardziej niż te wykonane z materiałów syntetycznych, a ponadto mają właściwości higroskopijne, czyli absorbujące wodę, przyczyniając się do utrzymania dobrego poziomu wilgotności we wnętrzach. Głównym problemem dla osób, które cenią sobie tego typu chodniki jest jednak czyszczenie dywanów wełnianych, z którym wiąże się mnóstwo utrwalonych mitów, niekoniecznie prawdziwych. Pamiętajmy jednak, że jeśli pranie wełnianego dywanu sprawi nam wiele kłopotu lub obawiamy się o jego zniszczenie, możemy skorzystać zawsze z profesjonalnych usług pralni chemicznych, jak nasza NeoPralnia (wodna i chemiczna), mieszcząca się na warszawskim Ursynowie.

Jak odpowiednio pielęgnować wełniany dywan?

Pielęgnacja dywanu z wełny powinna przede wszystkim obejmować jego regularne odkurzanie i trzepanie. W ten sposób zadbamy o jego trwałość, piękne kolory i pozbędziemy się jednocześnie włókien wychodzących z dywanu na skutek całkowicie naturalnego procesu jego linienia. Po pewnym czasie linienie ustaje samoistnie, więc nie musimy się tym zjawiskiem nadmiernie przejmować. Pamiętajmy jednak, aby trzepać dywan wełniany co najmniej dwa razy w roku, usuwając dzięki temu gromadzące się w nim zanieczyszczenia i kurz.

Jak należy prać wełniane dywany?

Czyszczenie dywanów wełnianych to również ich pranie, przy czym zwróćmy uwagę, że szkodliwość działania wody na wełnę jest właśnie jednym ze szkodliwych mitów. W wyniku codziennej eksploatacji dywanu powstają na nim zanieczyszczenia bardziej trwałe, do których usunięcia niezbędne jest jego wypranie. Pranie wodą pozwala także przyspieszyć proces linienia dywanu.

Zwróćmy uwagę na temperaturę wody, w jakiej pierzemy wełniany dywan. Musi być ona letnia, ponieważ gorącą wodą możemy faktycznie uszkodzić dywan, który stanie się tym samym sfilcowany. Pamiętajmy również, że dywanów wełnianych nie należy czyścić gorącą parą, w przeciwieństwie do chodników wykonanych z materiałów syntetycznych.

Kolejną ważną kwestią jest nieprzemoczenie dywanu wełnianego przy jego praniu, co jest o tyle kłopotliwe, że musimy dokładnie wypłukać zabrudzenia i detergenty z jego splotów. Z kolei pozostawienie zbyt dużej ilości wody wewnątrz dywanu wełnianego rodzi niebezpieczeństwo rozwijania się w nim zarodków pleśni szkodliwych dla naszego zdrowia. Skutecznym sposobem na dokładne wypranie dywanu wełnianego będzie więc użycie odkurzacza piorącego, jednocześnie natryskującego i odsysającego wodę.

Jak wybrać pralnię czyszczącą dywany wełniane?

Dokładne wypranie dywanu wełnianego, jak widać z powyższych kwestii, nie należy do najłatwiejszych czynności i często możemy po prostu nie mieć w domu warunków do jego wykonania. W takim wypadku warto wybrać raczej sprawdzoną pralnię, zajmującą się profesjonalnie takim czyszczeniem. Nasza pralnia mieści się w Warszawie na Ursynowie, oferujemy tego typu usługi i wykonujemy je w sposób, który satysfakcjonuje najbardziej wymagających klientów. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą usługową!