Jak prać bieliznę koronkową? Poradnik

Jak prać bieliznę koronkową? Poradnik

  • 12 września 2020
  • 961

Kobiety uwielbiają koronkową bieliznę. Nie można się temu specjalnie dziwić, jest przecież niezwykle kobieca, uwodzicielska, a przy okazji wygodna w noszeniu. Z tych właśnie powodów panie tak chętnie ją zakładają. Niestety jest ona wykonana z wyjątkowo delikatnych włókien i nieodpowiednio traktowana może szybko się zniszczyć, dlatego należy ją traktować ze szczególną ostrożnością. Zwłaszcza pranie koronkowej bielizny może przysporzyć sporo problemów. Czyszcząc ją jednak z zachowaniem odpowiednich zasad, możemy mieć pewność, że nawet wielokrotnie prana będzie wyglądać jak nowa.

Ręcznie czy w pralce

Kiedy jesteśmy posiadaczkami pięknej, koronkowej bielizny, wcześniej czy później stajemy przed pytaniem jak o nią odpowiednio zadbać, tak aby nawet wielokrotnie prana i suszona nie traciła kształtu, nie mechaciła się i wciąż efektownie wyglądała. Wrzucenie do pralki jest najprostszym sposobem jej uprania i pewne jest, że wyjmiemy ją z niej dokładnie wypraną, ale czy na pewno w takim stanie, w jakim do niej trafiła? Wątpliwa sprawa. Nie można zatem ryzykować, że ulubione koronkowe majtki stracą formę, dlatego trzeba im zapewnić przepierkę, jakiej potrzebują. Zatem jak dbać o bieliznę tego rodzaju? Odpowiedź jest banalnie prosta, prać ją ręcznie. Jednak to nie wszystko. Niezwykle ważny jest bowiem także detergent, jaki zastosujemy. Delikatna koronkowa bielizna powinna być potratowana bardzo delikatnym środkiem piorący, co więcej, temperatura wody, w jakiej ją pierzemy nie powinna być wyższa niż 30 stopni. Stosując te proste zasady możemy mieć pewność, że nasza bielizna będzie przez długi czas prezentować się nienagannie.

Płyn do płukania tkanin – niekoniecznie

Kiedy stajemy przed pytaniem jak prać koronkową bieliznę, wkrótce po nim pojawia się kolejne, czy po jej wypraniu należy użyć płynu do płukania? Wydaje się to rzeczą oczywistą, przecież zawsze to robimy. Wyprana odzież dzięki temu pięknie pachnie, a co najważniejsze nie elektryzuje się. Okazuje się jednak, że koronkowy bralet, czy inna bielizna wykonana z misternej koronki niespecjalnie lubią tego rodzaju detergenty. Co więcej, okazuje się że płyny zmiękczające mają wyjątkowo niekorzystny wpływ na delikatne włókna, z jakich są one zrobione. Należy zatem bezwzględnie unikać płukania koronkowej bielizny w takich środkach.

Najważniejsze zasady prawidłowego prania bielizny z koronek

Bielizna koronkowa wymaga wyjątkowego traktowania, dlatego unikamy jej prania w pralce automatycznej, a jeśli już naprawdę musimy to zrobić, włóżmy ją do specjalnie do tego celu zaprojektowanego woreczka bądź kuli. Stosujemy wyłącznie detergenty przeznaczone do tkanin delikatnych. Płuczemy samą wodą, płyny zmiękczające nie wpływają korzystnie na nasze desu. Po praniu koronkową bieliznę najlepiej rozłożyć płasko na ręczniku i w ten sposób wysuszyć. Pamiętajmy, prawidłowo traktowana, będzie długo służyć i wyglądać jak nowa.