Domowe sposoby na pranie i czyszczenie dywanów

Domowe sposoby na pranie i czyszczenie dywanów

  • 29 maja 2020
  • 1443

W wirze generalnego sprzątania należy również postawić na pranie dywanów. Nie jest to zadanie proste do wykonania, zwłaszcza, że wiele osób po prostu nie wie jak wyczyścić dywan. Sprawa komplikuje się, jeśli jest on naprawdę zabrudzony, np. posiada plamy po winie. Na szczęście istnieje kilka domowych sposób, które warto wypróbować, by cieszyć się nienagannie czystym dywanem. Przed zastosowaniem jednego z nich należy dywan porządnie odkurzyć, a jeszcze lepiej, gdy istnieje możliwość wytrzepania go. Jeśli chodzi o regularność mycia dywanów, dobrze jest to robić co kilka miesięcy, choć jasne dywany wymagają częstszej pielęgnacji.

Sposób nr 1: Użyj sody oczyszczonej

Jest to jeden ze sposobów na czyszczenie dywanów metodą na sucho. Soda oczyszczona jest szeroko stosowana, zarówno do gotowania, jak i sprzątania. Świetnie sprawdza się jako odplamiacz. Dlatego dobrze jest powierzchnię dywanu posypać sodą i zostawić na kilka godzin. Bardzo ważne jest, by w tym czasie nie korzystać z dywanu i nie chodzić po nim. Następnie należy taki dywan dokładnie odkurzyć.

Sposób nr 2: Przygotuj specjalną miksturę na uporczywe plamy

Opisana mikstura świetnie sprawdza się w przypadku widocznych i ciężkich do usunięcia plam. Aby ją przygotować należy zmieszać łyżeczkę płynu do naczyń, octu i sody, a następnie dodać do tego szklankę ciepłej wody. Następnie mieszankę należy delikatnie wetrzeć w dywan za pomocą ręcznika i gąbki – plamy powinny przestać być problemem!

Sposób nr 3: Przygotuj roztwór octu i soli

Roztwór octu i soli sprawdzi się w przypadku mocno zabrudzonego dywanu. Aby go przygotować, należy wymieszać ze sobą ocet (250 ml), 2 łyżko soli oraz wodę (500 ml). Uzyskany roztwór należy następnie równomiernie rozpylić po powierzchni całego dywanu i poczekać aż wyschnie. Kolejny krok polega na odkurzeniu dywanu. Można również przewietrzyć pomieszczeniu, w celu szybkiego pozbycia się intensywnego zapachu octu.

Czy opłaca się myć dywan domowymi sposobami?

Niełatwo znaleźć jest pomysł na skuteczne pranie dywanów. Domowe sposoby bywają jednak bardzo pomocne i mogą przynieść spektakularne efekty. Osoby, którym zależy jednak na idealnie czystych dywanach, mogą zwrócić się po pomoc do profesjonalnej pralni. Warto to zrobić przede wszystkim gdy planujemy ważną uroczystość rodzinną w domu, chcemy nagrać film (np. związany z przygotowaniami do ślubu) w naszym domowym zaciszu bądź dywany są mocno zanieczyszczone. W takich przypadkach pranie wykonane przez profesjonalistów to jedyna w 100 procent skuteczna metoda na pozbycie się plam i zabrudzeń. Można wówczas skorzystać z naszych usług. Neopralnia znajduje się w Warszawie, w dzielnicy Ursynów. Zdajemy sobie sprawę, że przetransportowanie dywany do pralni może być kłopotliwe, dlatego na życzenie klienta podjedziemy i odbierzemy rzeczy do czyszczenia.

Okazuje się, że na pytanie jak wyprać dywan istnieje kilka odpowiedzi. Domowe sposoby są bardzo skuteczne, ważne jest jednak, by regularnie z nich korzystać. Niestety, ale pewien typ zabrudzeń może być bardzo trudny do usunięcia – warto skorzystać wówczas z usług naszej profesjonalnej pralni.